OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

 
 
19.04.2015
Super úspešný víkend!!!
 
 
 
      
 
Medzinárodné Majstrovstvá Sliezska, PL
 
 
 
Fierce Fireball Blaze 1. miesto, CACIL, CCWC
Majster Sliezska 2015
 
 
Mister Dolce Good to See You 2. miesto, R-CACIL
 
 
Tri víťazstva v troch rôznych štátoch a k tomu úspech na výstave Beninovho syna urobili z tohto víkendu neuveriteľne úspešný víkend pre naše šteniatka. 8-ročný Gordon, ktorý sa radí medzi najstarších účastníkov pretekov sa zúčastnil Medzinárodných Majstrovstiev Sliezska a v konkurencii 13 vipetov - psov získal neuveriteľné 4. miesto! Odniesli sme si aj titul majstra, ktorý získal Blaze. Minuloročný majster Mister Dolce sa umiestnil na druhom mieste a splnil podmienky k získaniu titulu C.I.C. - Medzinárodný Šampión v Coursingu!!!
 
 
 
 
 
 
 
Fierce Fireball Big Bang, 1. miesto, CACL, Best in Field
Hungarian Coursing Derby, Alsonémedi, 19.04.2015, Maďarsko
 
 
 
Fierce Fireball Breakthru, 1. miesto, CACIL, CACL
International Coursing Spitzerberg, 19.04.2015, Rakúsko
 
 
 
15.04.2015
Gordonkovia vo Fínsku rastú a rastú
 
Fínska chovateľská stanica Tähtipöly má plné ruky práce s piatimi nezbedníkmi. Šteniatka už majú mesiac a mamina Puhurin Zyrethe "Lempi" sa o nich vzorne stará. U šteniatok predpokladáme korektný exteriér , štandardnú výšku a výborné predpoklady na coursing. Pozrite si fotky a tešte sa s nami.
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
               Break the Rules                                       Breakfast                              Breaking the Law               

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
               Break´n Run                                           Break Dance
 
 
12.04.2015
      
 
Medzinárodný coursing Varaždin, Chorvátsko
 
 
Počas uplynulého víkendu štartovali v Chorvátsku tri naše šteniatka a všetky sa sa fantasticky umiestnili. Gordonkovia z vrhu B maďarskej chovateľskej stanice Fierce Fireball nám urobili nesmiernu radosť skvelým umiestnením:
 
Fierce Fireball Breakthru, kategória vipet - suka  
1. miesto, CACIL, CACL, Best in Field
 
Fierce Fireball Big Bang, kategória vipet - suka  
2. miesto, R-CACIL, R-CACL
 
Fierce Fireball Banzai, kategória vipet - pes
2. miesto, R-CACIL, R-CACL,
špeciálna cena rozhodcu Tamasa Paganiho (HU)
 
 
Majiteľom blahoželáme a tešíme sa z úspechu!
 
 
 
03.04.2015
 
Fierce Fireball Blaze, 1. miesto, CACIL, CACT
Medlánecký sysel Brno, 29.03.2015, CZ
 
V brnenských Medlánkach sa Gordon, ako úplne najstarší účastník preteku v rámci oboch dní, zúčastnil v tejto sezóne svojho prvého preteku. V Gordíkových farbách pretekali jeho štyri deti, z ktorých tri sa umiestnili v konkurencii 17 štartujúcich v prvej šestke! Mister Dolce Good To See You uzatváral prvú šestku, Jensen Isis Wind si odniesol bronz a Fierce Fireball Blaze najcennejšie zlato!!!  Z výsledkov sa veľmi tešíme a majiteľom blahoželáme! 
 
 
Fierce Fireball Bluff, 2. miesto, R-CACIL, R-CACBL
International Coursing Beringen, 29.03.2015, Belgicko
 
 
 
 
FIERCE FIREBALL BIG BANG (červená dečka)
4. place v plemene (41 štartujúcich)!!!
Kingsclere (UK) BSFA coursing
 
20.03.2015
 

 

XX. Medzinárodná Výstava psov, Katowice,PL
Mister Dolce Good To See You   EX 1 CWC
 
 
 
 
V piatok 20.03.2015 sme sa s Mistrom Dolcem Good to See You zúčastnili výstavy psov v Katowiciach. Dolce sa vystavoval v triede otvorenej, kde získal od p. rozhodcu Nicoly Imbimbo z Talianska ocenenie Výborný 1 so zadaním CWC. Dolce touto výstavou splnil podmienky k udeleniu titulu Coursingový šampión Poľska!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
15.03.2015
 
 
Fierce Fireball Blaze, 1. miesto, CACIL, CACL
Medzinárodný Coursing Dolsko, 15.03.2015, Slovinsko
 
 
 
Mister Dolce Good To See You, 2. miesto, R-CACIL, R-CACL
Medzinárodný Coursing Dolsko, 15.03.2015, Slovinsko
 
 
 
21.02.2015
 
 
MISTER DOLCE GOOD TO SEE YOU
Coursingový víťaz SR za rok 2014
slávnostné odovzdávanie cien 21.2.2015 na Špeciálnej výstave chrtov v Bratislave
 
 
 
CHULIGÁN OD HNĚVÍNA
Coursingový víťaz CZ za rok 2014
 
 
Fierce Fireball Banzai, 1. miesto, CACIL
Medzinárodný Coursing Neustift im Stubaital, Január 2015, Rakúsko
 
 
12.10.2014
 
 
Mister Dolce Good To See You, Víťaz kategórie Whippet - pes
Absolútny víťaz V4 Cup 2014!!!
 
 
 
 
Gordon Isis Wind, víťaz V4 Cup 2014 v kategórii Senior
 
 
 
12.04.2014
 
MISTER DOLCE GOOD TO SEE YOU
Majster Sliezska 2014    1. pl., CACIL, CCWC, Best in Field
 
V roku 2009 sme sa po prvý raz zúčastnili Majstrovstiev Sliezska, kedy sa stal Gordon vicemajstrom. Nasledujúci rok 2010 tieto majstrovstvá vyhral Benjamín a svoj titul obhájil aj v roku 2011. V roku 2012 tento titul získal Gordon a obhájil ho aj v roku 2013. V roku 2014 v obrovskej konkurencii 19 whippetov - psov prevzal štafetu Gordonov syn Mister Dolce, ktorý sa zároveň stal absolútnym víťazom celého preteku!!! Nové priestory, vysoký počet zúčastnených, super ľudia a krásne ceny - také boli v skratke tohtoročné majstrovstvá, ktorých najstarším účastníkom bol náš Benjamín (16. miesto) a najmladším Mr. Dolce. 
 
 
06.04.2014
 
GORDON ISIS WIND
Medládnecký sysel 2014    1. pl., CACIL, CACT, Best in Field
 
Rekordný počet prihlásených psov (až 150) sa prihlásilo na pretek Medlánecký sysel 2014. Pekná dráha, pohodová atmosféra a výborná organizácia boli dobrou vizitkou organizátora, ktorým bol Český pes. V plemene vipet - pes sa na štart postavilo 14 pretekárov. Do preteku sme prihlásili Gordona a Mr. Dolceho, no a samozrejme bežal aj Gordonov syn Chuligán Od Hněvína. Gordonove deti nám urobili veľkú radosť, obaja sa umiestnili v prvej šestke - Chuligán na šiestom a Mr. Dolce na štvrtom mieste. Obrovskú radosť nám urobil výkon Gordona, ktorý nielenže zvíťazil vo svojej kategórii, ale zároveň sa stal aj Absolútnym víťazom preteku!!!  
 
 
15.02.2014
 
GORDON piatykrát !!!!! obhájil titul Coursingového víťaza Slovenskej republiky. Cenu a diplom sme si boli prevziať dňa 15.02.2014 na členskej schôdzi Racing Hounds Slovakia v Slovenskom Grobe z rúk predsedkyne Dáši Šulekovej. Gordík sa zapísal do histórie slovenského športu získaním neuveriteľných piatich titulov coursingového víťaza v piatich po sebe idúcich sezónach! 
 
 
               25.01.2014
 
GORDON ISIS WIND
Coursingový víťaz Českej republiky za rok 2013
slávnostné odovzdávanie cien 25.1.2014 na Šampión Šampiónov v Top Hotel Praha
 
 
29.11.2013
Špeciálna výstava chrtov v Nitre
 
Fierce Fireball Blaze - BABY BIS 3, rozhodca: Bruno Nodalli, Italy
 
 
14.09.2013
 
 
Fantastický úspech Gordona Isis Wind na Medzinárodných Majstrovstvách Českej republiky 2013 v Ptýrove, kde obhájil minuloročný majstrovský titul, získal CACIL, CACT a ziskom najvyššieho počtu bodov sa stal Najlepším psom dňa. Gordon je momentálne na prvom mieste v európskom coursingovom rebríčku.  Zároveň blahoželáme Gordonovej dcére Chilli Od Hněvína, ktorá sa v kategóri suky umiestnila na 3. mieste!   
 
15.07.2013

 

Narodili sa nám šteniatka
 
Dnes ráno sa v maďarskej chovateľskej stanici Fierce Fireball narodilo šesť šteniatok - 2 psíkovia a 4 sučky zo spojenia Gordon Isis Wind a Csukáséri Zsivány Dina "Mili". Fotografie nádherných šteniatok vrhu "B" si môžete pozrieť v sekcii šteniatka.
 
 
 
 
02.07.2013

 Narodili sa nám šteniatka

 

Dňa 2. 7. 2013 sa v chovateľskej stanici Isis Wind narodilo šesť krásnych šteniatok - 5 psíkov a 1 sučka. Pyšným ocinom je náš Gordon a mamina je modrá sučka Heidi Isis Wind. Šteniatka sú nádherných sýtych farieb a majú sa k svetu. Do života im prajeme mnoho šťastia. Viac informácií v sekcii šteniatka.

 
 
 
23.06.2013

Majstrovstvá Európy 2013, D

 
Gordon - 7. pl.
 
Benjamín - 55. pl.
 
V rozľahlom rekreačnom areáli na brehu jazera Großer Goitzschesee v nemeckom Halbinsel Pouch sa uplynulý víkend konalo najvýznamnejšie podujatie sezóny – Majstrovstvá Európy v Coursingu 2013. Organizátori pripravili štyri trate, ktoré boli rozlohou neveľké, no zaujali netradičným riešením a náročným terénom s mnohými prírodnými prekážkami. Prvé kolo whippeti bežali na trati č. 1, ktorej najväčšia záludnosť bolo zmiznutie návnady za horizontom, kde sa trať preklápala do druhej nie menej náročnej polovice. Psi v tomto prelome strácali návnadu. Niekedy návnada čakala na druhého psa, inokedy švihla preč. Aj Beninovi návnada na horizonte ušla tak rýchlo, že ju nemal šancu zbadať. Benino pri hľadaní postupoval neuveriteľne inteligentne a kým návnada došla do cieľa skontroloval celý priestor a návnadu našiel. Podľa pridelených bodov bol u jedného rozhodcu v prvej desiatke. Gordon mal neuveriteľnú smolu. Počínal si fantasticky, excelentne poriešil prelom a už bolo jasné, že kľučky v druhej polovici, v ktorých je majster, budú len čerešničkou na torte. No stal sa nepríjemný problém, kedy do dráhy vbehol cudzí pes. Automaticky bol beh prerušený a presunutý na opakovanie na záver. Bola to veľká smola... a tak sme beh opakovali. Znovu si Gordon počínal výborne, na horizonte chytil návnadu, a po prvom kole sa umiestnil predbežne na siedmom mieste. Riešenie dráhy číslo štyri sa mi veľmi nepáčilo. Benino išiel s obrovským zanietením a získal výborné bodové hodnotenie. Škoda toho prvého kola... celkovo sa Benino umiestnil na 55. mieste. Gordon aj v druhom kole chytil návnadu a znovu bol bodovo medzi najlepšie hodnotenými psami. Udržal si svoje siedme miesto a hoci mu k stupienku chýbal len krôčik, sme s týmto fantastickým umiestnením spokojní!
 
25.05.2013

Grand Prix Warszawa, PL

 

Benjamín - 1. pl., CCWC

Gordon - 4. pl.         

 
 
 
 
23.06.2013

 

Majstrovstvá Slovenska, Žilina
 
 
Gordon - 2. pl., CACT
                Vicemajster SR 2011, 2012
 
 
 
 
 
 
20.04.2013

Tréning v Ivánke pri Nitre

 

 

V sobotu sa na Dostihovej dráhe v Ivánke pri Nitre konali preteky s názvom Jarná cena, kde si tréningovo zabehali aj naši psi. Malý Dolce sa o svet dospelých veľmi nezaujímal, no výbeh z boxov, ktorý si v rámci hry skúsil, sa mu veľmi páčil.   

 
 
 
13.04.2013

Majstrovstvá Čiech - Ptýrov, CZ

Gordon - 1. pl., Majster Čiech, CACT

Chilli Od Hněvína - 1. pl., Majsterka Čiech, CACT

Chuligán Od Hněvína - 6. pl.

Moderný jazdecký areál neďaleko Mníchovho Hradišťa ponúkol kvalitné zázemie pre majstrovský pretek organizovaný českým Nord Coursing Clubom. Súťažiaci mali možnosť ubytovania priamo na konskej farme, kde v príjemnom prostredí reštaurácie bolo možné občerstviť sa počas celého dňa. Začiatok národného preteku s medzinárodnou účasťou bol o ôsmej a na štart sa postavilo 11 vipetov – psov z Čiech, Nemecka, Poľska a slovenský Gordon. Dráha bola priestranná, stredne technicky náročná postavená na mierne zvlnenom trávnatom povrchu. Gordon sa po prvom kole delil o prvú priečku s nemeckým Fleshom a svoju pozíciu si po zabehnutí druhého kola upevnil. Gordon získal titul Majstra Čiech v kategórii whippet – pes a Gordonova dcéra Chilli Od Hněvína získala titul Majsterka Čiech v kategórii whippet – suka a tak sme si odnášali dva majstrovské tituly!!! Gordonov syn Chuligán Od Hněvína sa umiestnil na krásnom 6 mieste. Majiteľom blahoželáme!!!                 

 
06.04.2013
Medzinárodné Majstrovstvá Sliezska 2013, PL
 
Gordon - 1. pl., CCWC
                 Medzinárodný Majster Sliezska 2013
 
Benjamín - 5. pl.
 
 
 
 

Medzinárodné majstrovstvá Sliezska 2013 sa tento rok bežali neobvykle na snehu a v zimnom počasí, hoci podľa kalendára už dávno mala vládnuť Jar. Štart až o desiatej bol príjemný – najmä v zlom počasí, a tak sme si ráno polebedili pri raňajkách v hoteli Pałac Kawalera, ktorý je spolu s kamennými sochami francúzskeho sochára Emanuela Fremieta nemou spomienkou na kedysi nádhernú rezidenciu grófa Guida Henckel von Donnersmarcka nazvanú „Little Versailles“, ktorá však bola zničená požiarom po druhej svetovej vojne. A práve v týchto historických priestoroch sa tradične konal majstrovský coursing, ktorý môžeme netradične označiť prívlastkom „zimný“. Naším cieľom bola obhajoba titulu „majstra“ a zároveň získanie poslednej kartičky CCWC chýbajúcej k titulu Poľského coursingového šampióna. Gordon otváral behy whippetov – psov,  no napriek tomuto pre neho nevýhodnému rozlosovaniu behov získal v prvom kole najvyššie bodové skóre. Ľahkým elegantným, no zároveň rýchlym a razantným lovom si svoju pozíciu udržal aj v druhom kole a k titulom Vicemajster Sliezska 2009, 2010, 2011 Majster Sliezska 2012 získal ďalší titul Majstra Sliezska 2013. Zároveň splnil podmienky k udeleniu Coursingového šampióna Poľska, ktoré sa stáva piatou krajinou, v ktorej je Gordon držiteľom tohto prestížneho a ťažko získateľného titulu.

Na tomto podujatí sa náš malý Dolce pohral s dvomi svojimi súrodencami – GabanomMessim, ktorých mamina Yria Wladca Traw tiež zvíťazila vo svojej kategórii. Blahoželáme!
 
 
24.03.2013

Jarní Kralupy, CZ

 
Chilli Od Hněvína - 1. pl.
Chuligán Od Hněvína - 2. pl.
 
Hoci na preteku Jarní Kralupy štartovalo 12 vipetov, bežal sa mix. Z našich šteniatok sa coursingu zúčastnili Chilli a Chuligán a obaja sa umiestnili na prvých dvoch priečkach - Chuligán  na druhom mieste a Chilli sa stala víťazkou. Majiteľom blahoželáme!
 
 
12.12.2012

Šteniatka sa majú k svetu

 
Naši malí Gordonkovia si už pochutnávajú aj na ozajstnom jedle, samozrejme hlavný chod je ešte stále maminine mliečko. Sú živí a hraví, no a čaká ich čipovanie. Pozrite si ako si plnia brušká chutným tvarohom v sekcii  Šteniatka - Puppies
 
 
 
 
18.11.2012
 
Šteniatka rastú ako z vody
 
 
Nové fotografie šteniatok sú doplnené do sekcie Šteniatka - Puppies. Malí Gordonkovia sa už pozerajú na svet otvorenými očkami a niektorí z nich sú ešte voľní a čakajú na svojich nových majiteľov.
 
 
 
 
 
29.10.2012
 
Medzinárodné Majstrovstvá Maďarska v Coursingu
 
Gordon - 1. pl., CACIL, CACT
                Int. Hungarian Master 2012
 
Benjamín - 4. pl.
 
 
 Poslednú októbrovú nedeľu sme strávili v maďarskom Györ – Börcs, kde sa konali Medzinárodné majstrovstvá Maďarska v coursingu. Vďační za hodinu spánku navyše sme vyrazili už v skorých ranných hodinách, aby sme prišli včas. Miesto konania bolo naozaj pekné, rozsiahle mokrade kde sa trávnaté plochy striedali s hustými porastmi brehových rastlín. Parkúr bol situovaný na rovinatej lúke s výborným trávnatým povrchom. Na postavení dráhy si dali organizátori záležať, bola výborne riešená s dostatočným množstvom kladiek. Celý pretek sa niesol v komornej atmosfére a jediným nedostatkom s ktorým sa organizátori pasovali boli problémy súvisiace s ťahaním návnady v podobe neustále sa pretrhávajúceho lanka. Okrem slimáckeho tempa posunu jednotlivých behov sa museli súťažiaci pred štartom a počas celého závodu popasovať s riadnou zimou a poriadne studeným vetrom. Niet divu, že sa nakoniec pristúpilo k alternatíve jedného kola. Whippeti bežali v mixe, na štart sa ich postavilo celkovo osem. Benjamín podal slušný výkon, ktorý mu zabezpečil štvrtú priečku. Gordonovi dráha sadla a musím povedať, že sa predviedol. Škoda, že nemám videozáznam. Gordon obhájil minuloročný titul Medzinárodného Majstra Maďarska v Coursingu a získal šiesty CACIL v tejto dostihovej sezóne.
 
 
25.10.2012
 
Narodili sa nám šteniatka!!!  6 psíkov a 3 sučky!!!
 
 
rodičia:     Gordon Isis Wind x Yria Wladca Traw
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Výbornú správu sme dostali z Poľska! Nášmu Gordonovi a Yrii Wladca Traw sa narodilo 9 malých šteniatok: 6 psíkov a 3 sučky. Malí Gordonkovia sú pruhovaní a majú sa k svetu. V prípade záujmu o šteniatko kontaktuje p. Moniku Piliszko na adresu monika.piliszko@gmail.com .  
 
07.10.2012
  Grand Prix Poľska, Minikowo
 
 
Gordon - 1. pl. CACIL
 
Benjamín - 5. pl.
 
 
V nedeľu sa v poľskom Minikowe konal medzinárodný coursing Grand Prix Poľska. Mimoriadne zaujímavé miesto čo sa týka terénu, a tak sme sa tam delili o priestor aj s ľuďmi venujúcimi sa záprahovým športom. Gordon bol po prvom behu na predbežnom druhom mieste. Výborne si počínal aj Benjamín, ktorý bol po prvom kole na treťom mieste, no po zabehnutí druhého kola sa v celkovom poradí umiestnil na konečnom piatom mieste. Gordon podal v druhom kole excelentný výkon, dobehol bodovú stratu a stal sa víťazom Grand Prix v Poľsku!!!
 
 
23.09.2012
Medzinárodné majstrovstvá ČR v coursingu
 
Gordon - 1. pl. CACIL, CACT,
                    Int. Master CZ 2012 - male
 
Benjamín - 9. pl.
 
Gordonove deti:
Chilli od Hněvína - 1. pl. CACIL, CACT
                                 Int. Master CZ 2012 - female
 
Chuligán od Hněvína - 4. pl. - male
 
Počas víkendu 22.-23. 9. 2012 sa v českej obci Tisá konali Medzinárodné majstrovstvá ČR organizované NordCoursing Clubom (NCC). Majstrovstvá boli prevedené na profesionálnej úrovni, organizátori usporiadali pretek na skutočne veľkorysých priestoroch, kde „veľká“ dráha slúžila pretekárom a zároveň popri preteku bežali mladí psi tréningové behy na „malej“ dráhe, ktorá zároveň slúžila ako záložná v prípade nepriaznivého počasia. Dostatok miesta na parkovanie, samostatná lúka na rozchádzanie pretekárov, výborné zabezpečenie, aby psy nevideli na dráhu, skvelá organizácia a mnoho detailov, ktoré zvyšovali komfort súťažiacim a vysoko pozdvihli úroveň preteku. Skrátka organizátorom nebolo čo vytknúť. Na štart sa postavilo 11 súk a 12 psov plemena vipet, pričom pretekali aj dve z Gordonových detí: Chilli Od Hněvína a Chuligán Od Hněvína. Po zabehnutí prvého kola bol Gordon predbežne na druhom mieste so stratou 3 bodov na vedúceho psa a Benjamín patriaci už do kategórie starých pánov bol predbežne na 9 mieste, ktoré si udržal aj po druhom kole. Naša Chilli sa  predbežne umiestnila na druhom mieste so stratou 1 bodu na vedúcu suku a predbežne piaty bol Chuligán. Druhé kolo zabehol Gordon fantasticky a posunul sa na najvyššiu priečku. Domov sme si odniesli krásne víťazstvo, jedenásty CACIL, český CACT a titul Medzinárodného majstra ČR 2012!!! Chuligán sa umiestnil na krásnej 4. priečke! V kategórii súk si titul Medzinárodného majstra odniesla naša Chilli, a získala už svoj druhý CACIL!!! Skrátka veľmi úspešný víkend.
 
 
 
 
 
Musím spomenúť aj ďalšiu Gordonovu dcéru – Chuanitu, ktorú po domácky volajú Medinka. Tento víkend si robila licenciu a tak sme sa stretli s jej majiteľmi. Medinka je celý Gordík akurát v ženskom vydaní, veď posúďte sami.
 
 
 
 
 
 
 
29.06.2012
Pohár sv. Rocha, Kralupy nad Vltavou
 
 
Gordonove deti:
 
Chilli Od Hněvína - 1. pl., CACIL, CACT (suky)
Chuligán Od Hněvína - 2. pl., R-CACT (psy)
 
 
Dňa 16.06.2012 sa uskutočnil v českých Kralupách nad Vltavou coursing s názvom Pohár sv. Rocha. V kategórii whippet – pes sa podujatia zúčastnilo 13 jedincov a v kategórii whippet – suka 9 jedincov. Aj napriek tomu, že sme sa osobne nezúčastnili, mali sme zastúpenie v oboch kategóriách. Krásnu premiéru mal Gordonov syn Chuligán Od Hněvína, ktorý skončil na fantastickom 2. mieste so získaním R-CACTu. Aj Gordonova dcéra Chilli od Hněvína nám urobila nesmiernu radosť, dokázala zvíťaziť s najvyšším bodovým hodnotením v oboch kolách a získala CACIL a CACT! Obom majiteľom blahoželáme!!!     
 

18.06.2012
 
Majstrovstvá Európy v coursingu 2012, HU
 
 
Uplynul týždeň od Majstrovstiev Európy v coursingu 2012, a ešte stále neutícha búrlivá debata o zlej organizácii a množstve väčších či menších pochybení, ktoré tieto majstrovstvá odlišujú od všetkých predchádzajúcich. ME sú čerešničkou na torte každoročnej dostihovej sezóny, no tentoraz zanechali u mnohých účastníkov trpkú príchuť a sklamanie. Hostiteľom bolo maďarské mestečko Dunakeszi, vzdialené asi pol hodinku autom od hlavného mesta, ktoré poskytlo veľkorysé priestory pre toto podujatie. Výborné značenie zabezpečilo bezstarostný príchod do rozsiahleho dostihového areálu prirodzene prechádzajúceho do letiska – obrovskej trávovej plochy, ktorej koniec nebolo možné vidieť voľným okom.
 
 
Otvárací ceremoniál
Tešili sme sa na otvárací ceremoniál, kvôli ktorému sme pricestovali vo štvrtok popoludní, len tak – so synom a bez psov. Zaparkovali sme v kempe, stretli sa s mnohými známymi, a popri skúmaniu nového terénu sme sa snažili zachytiť nejaké zvuky naznačujúce začiatok ceremoniálu. Ceremoniál medzitým prebiehal asi 300 m od kempu, no keď sme toto miesto objavili, bol v záverečnej fáze, na ktorú kontinuálne nadväzoval pochod mestom. Organizátormi zaslané inštrukcie pozývali v mene starostu mesta vedúcich výprav, funkcionárov a všetkých účastníkov so svojimi psami pred radnicu v Dunakeszi, kde malo byť privítanie. Záver farebného, veselého pochodu mestom, ktorý sprevádzali policajné autá, ktorý vzbudzoval záujem u obyvateľov i návštevníkov mesta, ktorý zastavoval premávku a zároveň naštartoval majstrovskú atmosféru, pôsobil nakoniec veľmi rozpačito... pred radnicou účastníkov nik nečakal, nik sa k nim neprihovoril, nesmiernym šťastím bola fontána, v ktorej sa mohli vysmädnuté psy občerstviť  a ľudskí účastníci im mohli len ticho závidieť, pretože podané šumivé víno sa ušlo len veľmi malému počtu ľudí, a cesta späť kilometer dlhá. A tak bola táto ináč veľmi pekná a originálna myšlienka posunutá do kategórie aktivít nedotiahnutých do zdarného konca.  
 
 
1. kolo
V sobotu popoludní sme sa vrátili do už prebiehajúcich majstrovstiev v plnej zostave. Obaja naši zverenci vo výbornej športovej forme, Benino posledných päť mesiacov bez komplikácií v ramene. Po vybavení všetkých oficialít sme sa ubytovali v hoteli a ráno sme už o 6:45 hod. rozdali inštrukcie a rozpisy ostatným slovenským účastníkom nedeľňajších dostihov, nakoľko už o 7:00 oficiálne začínali prvé behy. Whippety suky začínali na dráhe č. 1, whippety psy bežali na dráhe č. 2 a ich poradie bolo oproti pôvodnému posunuté za maďarské chrty a psov V. skupiny. Dôvodom bol fakt, že niektorí majitelia súťažili aj v kategórii suka aj v kategórii pes, a preto mali vipety psy začať až po ukončení behov vipetov súk. Možno dobre myslená myšlienka, no znova nedotiahnutá do konca. Dráha č. 2 sa neinformovala u dráhy č. 1 a začali behy vipetov psov. Dlho vyvolávali meno švajčiarskeho Royal Spirit of Goldenblue, ktorý nenastúpil na štart, nakoľko jeho majiteľka súťažila na dráhe č. 1. A tak pustili minuloročného majstra v prvom behu bez partnera. Nezačal ani druhý beh, keď sa na štart dostavili prekvapení a rozčúlení Švajčiari a behy boli prerušené. Všetko sme sledovali popri rozchádzaniu našich miláčikov, pretože sme mali každú chvíľu štartovať. A tak sme čakali... a čakali... a čakali... až sa asi o hodinu pokračovalo. A kým Beninovi neprekáža vrátiť sa zo štartu a znovu naň nastúpiť,  Gordon znášal hodinové „kvasenie“ veľmi ťažko a jeho adrenalín bol v stave púšťania na bode mrazu. Benino zabehol fantasticky, Gordon letargicky...
 
 
2. kolo
Beh maďarských chrtov a V. skupiny začal v popoludňajších hodinách a skončil. Potom bola medzera a nič sa nedialo... vipety psy začali behať až o pol siedmej večer. Myslím, že tento časový odstup bol pomerne vyčerpávajúci pre čakajúce psy, ktoré nemôžete nakŕmiť a ani o vodu veľmi nejavia záujem... aby toho nebolo málo, Benino kríval, a tak sme museli navštíviť veterinára, ktorý ho neodporučil pustiť do druhého kola. Jeho neúčasť som riadne nahlásila, jeho boľavé trápenie veľmi ťažko znášala, po prvom kole stál na fantastickej 11. priečke a bol vo výbornej forme... pre tieto dôvody ma jeho neúčasť v druhom kole mrzela dvojnásobne. Potešil ma však Gordon, ktorý ukázal čo v ňom je a predviedol sa aj za Bena.
 
 
Záver
Vyhlasovanie výsledkov prebiehalo okolo pol noci. Žiadne veľké pódium a šesť stupienkov pre víťazov ako sme boli zvyknutí, len skromný poloblúk obkolesený štátnymi vlajkami a v ňom označenie 1, 2, 3 spôsobom, aký vídavame na výstavách. Krátky príhovor šéfa maďarských organizátorov a jeho ospravedlnenie sa za všetky nedostatky. A hneď sa začalo s ich čiastočným naprávaním. Vyhlasovali opravených víťazov z predchádzajúceho dňa... v tme nastupovali ľudia bez psov a tešili sa z nového umiestnenia. Potom vyhlasovali výsledky nedeľňajších psov, kde sa umiestnili aj naši členovia výpravy: 3. miesto taliansky chrtík Grey Butterfly Almonda, maj. Ingrid Tomová a 5. miesto faraónsky chrt Ebony Putimská brána, maj. Martina Baranová. Blahoželáme!!! Po vyhlasovaní som šla do kancelárie vyzdvihnúť licenčné karty, kedy som zistila, že Benino bol v druhom kole obodovaný a umiestnil sa na 24. mieste! Ohradila som sa proti tomuto výsledku priamo v kancelárii a vrátila pridelenú Res. CACL-ovú kartičku, no do dnešného dňa je uvedený vo výsledkoch... Možno by sa tomuto a ďalším iným faux pas boli organizátori vyhli, keby kontrolovali čipy na štarte, ako to je zaužívané na takomto type podujatia, komunikovali medzi sebou, detaily a dobré nápady doťahovali do konca a nesnažili sa ušetriť na každom kroku... nuž, neboli veľké očakávania a  Maďari skutočne nesklamali. Dúfam, že budúcoročné ME, ktorých organizátormi budú precízni Nemci zacelia staré rany a napravia reputáciu tomuto prestížnemu podujatiu.
 
Na záver by som chcela poďakovať všetkým účastníkom našej výpravy, najmä však Danke Macejovej za jej ochotu, spoľahlivosť a obetavosť. Tieto majstrovstvá boli poslednými pre sluggiho Ahaggar Ag Dalvit maj. Milky Petrovskej, ktorý sa rozlúčil s oficiálnou pretekárskou kariérou krásnym 5. miestom. Osobitne by som chcela poďakovať majiteľom talianskych chrtíkov a všetkým nedeľňajším súťažiacim za ich trpezlivosť a ochotu spolupracovať.          

12.05.2012
 
 Grand Prix Varšava 2012, PL
Gordon - 1. pl. CACIL, CCWC
                 Best in Field
 
Benjamín - 4. pl.
 
 
V piatok napoludnie sme vyrazili do 600 km vzdialeného hlavného mesta Poľska, kde sme sa večer plánovali ubytovať a ráno sa zúčastniť medzinárodného coursingu Grand Prix Varšava 2012. Plánovaných 8 hodín cesty sa však v záverečnom úseku cesty predĺžilo o ďalšie 4 hodiny, ktoré sme strávili v nekonečne dlhej dopravnej zápche na diaľnici pred Varšavou. Do hotela sme prišli veľmi ustatí až nadránom a takí istí ustatí sme ráno vstávali na raňajky, ktoré trošku meškali, a tak sme si šli poobzerať hotelovú záhradu, z ktorej bol vchod hneď do prekrásneho konského areálu, kde už organizátori stavali dráhu. Priznám sa, že sme vôbec netušili jej blízkosť k nášmu hotelu, a tak sme boli veľmi milo prekvapení. Dráha bola situovaná na rovinatom trávnatom priestore s prírodnými prekážkami vo forme stromov a neobývaného husto zarasteného „ostrovčeka“, v ktorého blízkosti dočasne pobýval český rozhodca p. Zdenek Barak. Na štart sa postavilo 10 psov a 13 súk plemena vipet a 4 vipeti v kategórii šprintér mix. Po úvodnej šprintérskej rovinke sa umelý zajac snažil schovať za ostrov a zahol doprava. Psy ho však prenasledovali aj tam, a tak sa prudko zvrtol znovu do voľného priestoru. Túto náročnú zákrutu mnohé vipety vo veľkej rýchlosti neustáli a spadli. Zajac sa rútil ďalšou rovinkou na opačný koniec dráhy, kde preletel okolo poľskej rozhodkyne p. Malgorzaty Szmurlo a začal zúfalo kľučkovať pomedzi stromy, stále menil svoj smer až do jeho smutného konca... Pomohlo mu však chladné a upršané počasie, kvôli ktorému bolo druhé kolo zrušené. Benjamín si vylosoval v poradí druhý beh a bežal veľmi rozumne. Postupne sa dostáva do formy a začína to byť vidieť aj na jeho výsledkoch. Celkovo sa umiestnil na krásnom 4. mieste. Gordon chcel strašne chytiť umelého zajaca, a hoci sa mu tesne vyšmykol pred ostrovčekom, chmatol ho počas behu v zatáčkach a celkom dorazil v cieli. Krásne bodové hodnotenie, krásne prvé miesto so získaním jubilejného 10. CACIL-u a druhého poľského CCWC, nečakaný Best in Field a veľmi dobrá a priateľská atmosféra urobilo z tohto podujatia pre nás nezabudnuteľné.
 
21.04.2012
Medzinárodné Majstrovstvá Sliezska 2012, PL
 
Gordon - 1. pl., CACIL, CCWC
                 Medzinárodný Majster Sliezska 2012
 
Benjamín - 3. pl.
 
 
Aj tento rok sa v krásnom prostredí historického parku v poľskom Swierklanci uskutočnili Medzinárodné majstrovstvá Sliezska v coursingu. V rozľahlom 185-hektárovom parku sa striedajú zóny menších lúk a lesíkov, ktoré sú pooddeľované chodníkmi a riečkami. Na neveľkej ohraničenej lúke prirodzene prechádzajúcej do lesíka, na ktorej rástlo pomerne dosť stromov, bol postavený parkúr s pomerne vysokým počtom kladiek. Vzdialenosti medzi kladkami boli menšie a dráha, ktorá preverila najmä obratnosť chrtov, sa cik-cakovito kľukatila nielen pomedzi stromy ale aj v tesnej blízkosti rieky. Benjamín si v prvom behu bravúrne poradil s komplikovanými zatáčkami dráhy, bol rýchly, presný a nesmierne obratný. Rovnako dobre si počínal aj Gordon, ktorý navyše predviedol obdivuhodnú akceleráciu po zmenách smeru návnady. Za svoj výkon získal najvyššie bodové skóre, Benino bol predbežne druhý. Gordík si svoje umiestnenie udržal aj po druhom kole a stal sa tak po troch tituloch Vicemajstra v roku 2009, 2010, 2011 Medzinárodným Majstrom Sliezska 2012!!! Benino sa celkovo umiestnil na krásnom treťom
mieste. Do Poľska chodíme radi pre uvoľnenú a príjemnú atmosféru, krásne prostredie, no a tento rok sme sa tu zišli s početnejšou skupinou priateľov zo Slovenska a Čiech, čo bolo veľmi fajn. Autorom fotografie Moiry AB a Gordona je p. Mikula, majiteľ Hidalga Isis Wind.
 
Počas cesty domov sme sa zastavili na návšteve u rod. Malkových, ktorí sú majiteľmi Gordonovej dcéry Chrochrušky Od Hněvína alias Fergy. Z Fergy vyrástla veľmi poslušná mladá dáma, ktorá je podľa slov majiteľky miláčikom nielen rodiny ale celého sídliska. 
 
 
01.04.2012
 
 
 Gordon Isis Wind
Maďarský víťaz pre krásu a výkon 2012
 
 
Národný CACL coursing Sárvár, HU
Gordon - 2. pl., R-CACL
 
Deň prvý:
Aj tento rok sme sa rozhodli zúčastniť dvojdňovej akcie v Maďarsku a zabojovať o titul Víťaz pre krásu a výkon 2012 Maďarska. Celé podujatie sa odohrávalo v malebnom meste Sárvár, kde sa pri hotelových komplexoch a množstve malých penziónov nachádza rozsiahly jazdecký areál (výstava) a v jeho tesnej blízkosti romantické riečne zákutie (coursing). Sobotňajším krédom bol „výkon“, a preto sa už zrána na vyhradenom mieste zhromažďovali pretekári z Rakúska, Poľska, Slovenska (bohužiaľ len my) a pochopiteľne v prevažnej miere z Maďarska, a to najmä preto, že závod bol pre Maďarov nominačný na blížiace sa ME. Parkúr sa rozprestieral na priestrannej lúke s nerovným, „dunovitým“ povrchom. Beh vipetov otváral s približne dvojhodinovým časovým sklzom Gordon a mladý vipet v propozíciách vedený ako „partner“. Dráha bola technická a Gordon z nej dokázal vyťažiť maximum. Predviedol nádherný beh, s najvyšším bodovým hodnotením po prvom kole. Druhé kolo preto Gordon uzatváral spolu s maďarským Tisza-Parti Szélvész Pan, ktorý si po štarte nadbehol a na značne zjednodušenej dráhe už Gordon nemal možnosť vyrovnať súperov náskok. Príčinou takéhoto zjednodušenia dráhy bol pravdepodobne značný časový posun. Gordík sa tak posunul na celkové druhé miesto, so získaním Res. CACL a do druhej časti súťaže o víťaza pre krásu a výkon sme získali veľmi služné 5-bodové skóre.
 
 
 
 Národná výstava psov Sárvár, HU
Gordon - EX 1, CAC
 
 Deň druhý:
V nedeľu mohol nič netušiaci návštevník kúpeľného mesta Sárvár vidieť zo svojho okna v hoteli pred vstupom do jazdeckého areálu dlhú kolónu áut prevážajúcich vyčesaných psích krásavcov. Príčinou tohto, na nedeľu nezvyčajného ranného ruchu bol príchod milovníkov čistokrvných plemien na Národnú výstavu psov. Všetky plemená chrtov posudzoval v kruhu s pomerne nerovným povrchom p. Vlastislav Vojtek (SK). Gordon sa, zrejme kvôli značnej únave po včerajšom bežeckom výkone, v pracovnej triede predviedol neobyčajne pekne a poslušne. Získal hodnotenie Výborný 1 so zadaním CAC, čím mu bolo k doterajšiemu 5-bodovému skóre pripísaných ďalších 7 bodov, a tým si obhájil svoje minuloročné víťazstvo v tejto súťaži a už po druhý raz získal titul Maďarského víťaza pre krásu a výkon! Výsledky z výstavy z kategórie vipet si môžete pozrieť tu.
 
 
 
 
 
09.03.2012
 
 
 
 
 
 
15.01.2012
 
Nord Cup Sněžník, CACIL
 
 • Gordon - 3. pl.
 • Benjamín - 5. pl.
 
V sviatočný trojkráľový piatok sme vyrazili do Českého Švajčiarska na prvý novoročný medzinárodný coursing Nord Cup Sněžník organizovaný ČDGK a Nord Coursing klubom. Napriek nepriaznivým správam o počasí bola cesta bezproblémová, sneh, vietor a zima nás privítali až v cieli. Dráha bola situovaná neďaleko hotela Snežník, v ktorom bola ubytovaná prevažná väčšina účastníkov coursingu, vďaka čomu bol zaplnený do posledného miesta. Blízkosť dráhy, hotelová reštaurácia a vyhriaté izby prispeli nielen k maximálnemu komfortu účastníkov v chladnom, veternom, usneženom a upršanom počasí, ale premenili toto podujatie na spoločenskú akciu či stretnutie priaznivcov dostihového športu.
Stavba parkúru bola, podľa môjho názoru, mimoriadne vydarená, bolo vidieť, že organizátori si dali záležať. Mimoriadne sa mi páčilo celkové riešenie dráhy, jej prehľadnosť, pomery počtu kladiek k dĺžke dráhy, rozumné umiestnenia kladiek a akurátne vzdialenosti medzi nimi. V zamračenom sobotnom ráne otvorili pretek afgánske chrty a hoci behy odsýpali ako hodinky, náhla zmena počasia v podobe hustej hmly prerušila pretek práve pred prvým vipetím behom. Pre pretrvávajúco zlé počasie boli vyhlásené výsledky pre všetky sobotňajšie plemená po jednom kole a vipety boli preložené na nedeľu. Po večernom (nočnom?) spoločenskom večierku otvorili nedeľný pretek v obsadení par excellence oddýchnuté vipety a ich neoddýchnutí majitelia.
Benjamín bežal s belgickým Freedom van de Sabelsportom, s jeho výkonom so bola spokojná, bežal s chuťou, rozumne a hoci bežal po 10 cm snehu a prebehoval cez záveje, dokázal si udržať rovnakú rýchlosť a po celý čas až do konca viesť. Gordonovi sekundoval čerstvý Majster Európy ruský Laksheri Indigo. Gordon predviedol excelentný lov, no súperov rýchlejší beh v záverečnej rovinke pravdepodobne rozhodol v prospech Indiga. Po prvom kole bol Indigo predbežne na prvom a Gordon na druhom mieste. Efektný výkon v druhom kole zaistil ruskému Sky Diverovi (16. na ME 2011) také skóre, že sa posunul na konečné druhé miesto s rovnakým počtom bodov ako Gordon, ktorý si nakoniec odniesol bronz. Zlato a CACIL si odniesol Indigo. Hodnotenie preteku bolo zabezpečené Ivetou Soldánovou (CZ) a pánom B. M. Rahmsom (D), ktorého rozhodovanie bolo jedinou chybičkou krásy na tomto vydarenom podujatí. Hoci dokázal kvalitne ohodnotiť dvoch psov v rámci jedného behu a všimol si aj drobné detaily v rýchlom behu vipeta, bodové rozdiely medzi psami pri porovnávaní jednotlivých behoch boli nepochopiteľné nielen pre mňa a tiež skutočne obrovský bodový rozptyl medzi prvým a posledným psom, čo v podstate znemožnilo českej rozhodkyni vyjadriť svoj názor, nakoľko bol po sčítaní bodov irelevantný a nijako neovplyvnil konečný výsledok. Každopádne hodnotím víkend veľmi pozitívne a pán Holoch so svojím tímom zorganizovali akciu európskej úrovne.
 

15.11.2011
 
 
 
Nový Maďarský coursingový šampión!!!
 
Gordon Isis Wind
 
 
Z maďarského MOE sme obdržali oficiálny diplom potvrdzujúci Gordonovi titul Maďarského coursingového šampióna. Prvý maďarský CACL získal 30.05.2010 na medzinárodnom preteku v Gyúró, kde sa na technicky veľmi náročnej trati pohyboval ako ryba vo vode. Víťazstvom na tomto podujatí zároveň získal CACIL, a týmto splnil vo veku necelých 3 rokov podmienky na udelenie titulu Medzinárodného coursinového šampióna.
 
Do Maďarska sme zavítali až o necelý rok neskôr, 23.04.2011, kde nás prilákala dvojdňová akcia o získanie Víťaza pre krásu a výkon 2011. Prvou časťou bol národný coursing v Szilvásvárade – Bélapátfalva, kde sa Gordon po prvom kole umiestnil na predbežnom prvom mieste. V druhom kole zvládol technickú časť dráhy bravúrne, no dve dlhočizné záverečné šprintové rovinky zaberajúce asi dve tretiny dráhy neboli v tento deň tou správnou šálkou kávy, a celkovo sa umiestnil na  2. mieste.  Ako prvému psovi žiadajúcemu o CACL mu bol tento pridelený a v nasledujúcom dni získal na Medzinárodnej výstave v Szilvásvárade hodnotenie EX 1, CAC a stal sa Víťazom pre krásu a výkon 2011.
 
O mesiac neskôr, 29.05.2009 sa Gordon zúčastnil náročného víkendu, kde v sobotu hodnotením EX 1 CAC na Medzinárodnej výstave v Székesfehérvári splnil podmienky Maďarského šampióna krásy a v nedeľu štartoval na Medzinárodných majstrovstvách Maďarska v Écsi. Jeho beh bol štýlový, predviedol spojenie rýchlosti, obratnosti a umu okoreneného eleganciou a gráciou pohybu. Umiestnil sa na krásnom prvom mieste a zvíťazil v boji o titul Medzinárodného majstra Maďarska 2011 a s plným počtom bodov sa stal absolútnym víťazom Rakúsko-Maďarského pohára (22.5.2011 zvíťazil na medzinárodnom podujatí v rakúskom Spitzerbergu, bol to prvý z dvoch podujatí započítavajúcich sa do Rakúsko-Maďarského pohára).
 
Približne o štyri mesiace neskôr Gordon znovu štartoval v Maďarsku, konkrétne na národnom coursingu v Écsi, kde zvíťazil a tak získal posledný CCLA k udeleniu titulu Maďarského coursingového šampióna! Tento diplom vlastní len pár psov, a preto nás jeho získanie teší dvojnásobne. Najväčšiu zásluhu na tomto má však Gordík osobne, a preto by sme sa mu chceli takto verejne poďakovať a povedať, že sme naňho veľmi hrdí!!!
 
  
 
23.10.2011
 
 CCLA Coursing des FCW Pichl/Wels, Austria
 
 • Gordon - 1. pl., CCLA
 •                 Rakúsky Coursingový šampión
 •                    splnil podmienky
 
Krásne prostredie, výborná atmosféra, fantastický výsledok. Takto v krátkosti by bolo možné výstižne opísať pretek na novom mieste - Pichl bei Wels v Rakúsku.
 
 
  
08.10.2011
 
International Coursing Amermont, Belgicko
 
 
Gordon - 1. pl., CACIL, CACBL
                    International Coursing Club
                    Cup Elite 2011 Winner
 
 
Veľké záverečné finále medzinárodnej série pretekov s názvom Int. Coursing Club Cup Elite 2011 sa konalo tento víkend v belgickom Amermonte. Pretek bol zorganizovaný na veľmi dobrej úrovni, s výborným zázemím a pohodovou atmosférou, ktorú nenarušilo ani studené sychravé počasie. Gordon nastupoval s najvyšším 40-bodovým štartovacím skóre, ktoré získal víťazstvom dvoch medzinárodných pretekov. Náš cieľ bol jasný – obhájiť minuloročné víťazstvo tejto trophy, čo znamenalo umiestniť sa v prvej štvorke. Na štart sa postavilo 23 psov a 16 sučiek. Po zabehnutí prvého behu, kde Gordon predviedol kvalitný beh na priestrannej, dlhej a technicky náročnej dráhe, sme očakávali popredné umiestnenie. Tento klub neuvádza skóre medzi jednotlivými kolami, preto sme nedočkavo čakali na poradie v rozpisoch. Gordon nastupoval v poslednom behu a s červenou dečkou, čo znamenalo najvyššie bodové hodnotenie. Excelentný výkon Gordona v druhom kole bol čerešničkou na torte a od prvej zákruty bolo jasné, že si beží po víťazstvo. Nádherné prvé miesto! v ďalekom Belgicku v početnej a ťažkej konkurencii okorenený obhájením víťazstva International Coursing Club Cup Elite aj v roku 2011! je fantastický výsledok a nádherný blížiaci sa záver tejto dostihovej sezóny.  
 
Chcela by som poďakovať Danke Macejovej, Zbyškovi a Erike Reiszovej za príjemnú spoločnosť počas studeného a daždivého dňa a zároveň im zablahoželať k umiestneniu ich barzojov, hlavne vynikajúcej Felicity Esmé Silent Enigma, ktorá si tento rok, rovnako ako Gordon, obhájila minuloročné víťazstvo v Elite Cupe!   
 
 
28.09.2011
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Za Gordonove dostihové výsledky mu bola za rok 2010 udelená "Cena predsedu RHS". Táto cena je putovná a každoročne ju získa len jediný chrt. Za Gordona sme si túto krásnu sochu s Gordonovým menom, ktorej autorom je Mgr. art. Peter Mesároš, slávnostne prevzali na Majstrovstvách Slovenska v Bratislave a bude nám skrášľovať byt celý nasledujúci rok. Odôvodnenie predsedkyne RHS Dáši Šulekovej, prečo bola táto cena pridelená práve Gordonovi nájdete na stránke RHS. Táto cena je pre nás veľkou poctou a zároveň výzvou k ďalšej práci s takým nádherným plemenom, akým whippet nesporne je.
 
 
 24.09.2011
 
 
 
Medzinárodná výstava psov Wroclaw, PL
 
 
Gordon - EX 1, CWC, R-CACIB
 
                     Poľský šampión krásy
                     splnil podmienky
 
 
 
 
Na Olympijskom štadióne v historickom meste Wroclaw sa tento víkend konala dvojdňová medzinárodná výstava psov. Chladnú noc a studené ráno vystriedalo teplé slnečné počasie, mimoriadne potrebné pre vystavovanie pod šírim nebom. Rozsiahly areál Olympijského štadiónu zabezpečoval dostatočný komfort pre vystavujúcich formou veľkorysých priestorov okolo kruhov na kvalitnom futbalovom trávniku. Celkovo 15 whippetov posudzoval rakúsky rozhodca p. Robert Blumel v kruhu číslo 24. Gordon bol vystavovaný v triede pracovnej, kde bol ohodnotený známkou výborný 1 so zadaním CWC. Gordonovi bol tiež udelený R-CACIB. Týmto Gordon získal poslednú     kartu CWC a splnil podmienky pre udelenie titulu Poľského šampióna.
 
 
 17.09.2011
Podmanickzky Emlékverseny Coursing
Écs, Hungary
 
Gordon - 1. pl., CACL
                Dostihový šampión Maďarska
                     splnil podmienky
 
Benjamín - oddych po zranení
 
 
 
 V uplynulú septembrovú sobotu sa v maďarskom Écsi konal národný coursing. Vybrané miesto ponúka náročný, no zaujímavý terén v tvare písmena U, ktorého boky sú len o trošku menej strmšie ako u tohto písmena. Obyčajne psi začínajú a končia svoj beh vnútri, resp. na okrajoch trávnatého účka, no tentoraz im organizátori pripravili prekvapenie a dráha pokračovala lovom návnady aj po lúke napájajúcej sa k okraju účka, kde obvykle parkujú súťažiaci. Parkúr prvého kola bol priestranný, náročný na kondíciu, nie veľmi technický. Na štart sa postavilo 6 psov a 7 súk. Po zabehnutí prvého kola sme čakali na výsledky, ktoré však neboli veľmi potešujúce, Gordon bol predbežne predposledný. Druhý parkúr bol rovnako priestranný a kondične zaťažujúci, no pridaním troch plytkých zákrut sa podstatne zvýšila technická náročnosť parkúru. Gordon maximálne využil túto ponuku dráhy, s ľahkosťou sa vyzvŕtal v zákrutách, predviedol rýchlosť a ohybnosť spojenú s eleganciou. Tento beh bol hodnotený mimoriadne vysokým bodovým hodnotením, ktoré Gordona vyšvihlo na prvú priečku. Zároveň tak získal poslednú, štvrtú kartičku CCLA a splnil tak podmienky k udeleniu titulu Dostihového šampióna Maďarska!!!
 
  
 
04.09.2011
Tretí národný Coursing, Dolsko, Slovinsko
 
 
 
Gordon - 1. pl., CACL
                Best in Field
 
Benjamín - oddych po zranení
 
 
 
 
 
 
27.08.2011
 
Pohár mesta Litomyšl, CACIL coursing
 
 
Gordon - 3. pl.
Benjamín - oddych po zranení
 
 
 
Tento víkend sa konal dvojdňový medzinárodný coursing – Pohár mesta Litomyšl pod taktovkou Klubu saharských chrtov. Nemali sme v pláne zúčastniť sa tejto akcie, no Roman mal neďaleko nekynologickú aktivitu a tiež nás lákalo stretnúť sa s majiteľmi Chuligána, a tak sme sa rozhodli spojiť príjemné s užitočným a na poslednú chvíľu sme Gordona prihlásili na pretek. Pribalili sme aj Natálku ako nevyhnutnú náhradu za Romana, no a samozrejme aj poctivo relaxujúceho Bena. Priestor, kde sa coursing odohrával sa nazýva Primátorská hrádza a tento názov presne vystihuje vzhľad terénu. Relatívne úzka a dlhá kotlina, kde možno niekedy v minulosti tiekla rieka, no dnes je na jej dne iba tráva a asfaltová cesta, bola ohraničená z jednej strany lesom a z druhej strany svahom využívaným na pestovanie ovocia a zeleniny záhradkármi. Priečne cez kotlinu bola hrádza – asi 10 m široký, z oboch strán prudko zvažujúci sa pás zeme úplne obrastený trávou, ku ktorému viedla asfaltka a kde aj našla svoj koniec. Na tejto hrádzi bol príjem psov a stanovište organizátorov. Ak ste sa pozreli z hrádze na jednu stranu kotliny, videli ste popri ceste a pieskovom konskom parkúre zaparkované autá súťažiacich a ak ste sa otočili o 180 stupňov, mohli ste si ako na dlani pozrieť priestor, kde bola postavená dráha. Tento priestor bol pomerne členitý, no v rámci zjednodušenia by sme ho mohli opísať ako písmeno L tzn. pomerne strmo stúpajúci bok kotliny a rovinka, na ktorej bol guľatinou a pôdnymi vyvýšeninami ohraničený priestor veľkosti ihriska. Na jednom z týchto vyvýšenín sedeli rozhodcovia. Štart bol umiestnený na rohu „ihriska“ a úvodná rovinka bola po celej dĺžke strany „ihriska“ ohraničená z jednej strany guľatinou a asi pol metra vysokou žihľavou rastúcou v úzkom páse a z druhej strany hrádzou. Po zabehnutí tohto v zásade uzatvoreného priestoru psy vybiehali do kopca a následne zbiehali dolu a pokračovali znovu v rovinatom priestore, pričom museli obiehať vyvýšeniny. Na štart sa postavilo 6 súk a 9 psov. Gordon vybehol pekne, no na konci rovinky bol svojim partnerom zablokovaný, a hoci v danej situácii robil čo mohol, normálne pokračoval v behu až v druhej polovici dráhy. Veľká škoda. Tento beh bol celkovo hodnotený najnižšou známkou a Gordon bol po prvom kole predposledný. V druhom kole sa bežalo do opačnej strany a hoci Gordon bežal s tým istým partnerom, beh bol čistý a Gordon mohol ukázať svoje kvality, napr. famóznu zmenu smeru formou 90 stupňového obratu, kedy sa na stotinu sekundy zdalo, že sa zastavil v čase. Jeho beh bol presný a čistý, v závere čakal po celý čas priľahnutý na návnade až do môjho príchodu, čo trošku trvalo, lebo som musela bežať až na druhú stranu dráhy. Týmto výkonom sa vyšplhal z nelichotivého počiatočného umiestnenia na konečnú brondzovú bedňu.
 
Na výkon Gordona sa prišiel pozrieť aj jeho syn Chuligán od Hněvína „Gan“ so svojím kámošom Jabulánim Bohemia Snap Dog „Taz“. Majitelia sú príjemní mladí ľudia a dúfam, že sa s nimi budeme na dostihových akciách stretávať častejšie.
 
  
22.08.2011
 
 
 
Klubová výstava chrtov Bratislava
 
 
Gordon - EX 1, CAC
Víťaz pre krásu a výkon 2011
 
 
 
Dostihová dráha v Petržalke bola v piatok miestom konania Klubovej výstavy chrtov, kde okrem posudzovania psov prebiehalo aj uchovňovanie, meranie a záverečné finále súťaže Víťaz pre krásu a výkon 2011. Gordon získal za víťazstvo na Majstrovstvách Slovenska 2011 plných 10 bodov, čo bolo dobré východiskové skóre na zabojovanie o titul Víťaza pre krásu a výkon. V priestore pri reštaurácii boli umiestnené dva kruhy. Whippety posudzovala p. Lisbeth Mach (CH) a celkovo ich bolo prihlásených 20. Rozhodkyňu zaujímala aj výška psa, preto u psov, ktorí sa jej zdali vyšší ako upravuje štandard premeriavala. Taktiež držala v ruke gumenú hračku, s ktorou pískala a pozorovala reakciu psa. Gordon bol vystavovaný v triede pracovnej, pekne sa predviedol a rozhodkyni sa páčil. Dostali sme pekné hodnotenie a známku Výborný 1 so zadaním CAC. Týmto výsledkom Gordon získal ďalších 10 bodov a už po tretíkrát získal titul Víťaz pre krásu a výkon!!! Veľmi sa z toho tešíme!
 
Pracovná trieda bola obsadená na klubovke aj v rámci súk, a to IRCH a ICH Csukáséri Zsivány Dina (HU), ktorá získala nielen výborný 1, CAC, ale aj titul Klubovej víťazky 2011! V úspechoch pokračovala aj na medzinárodnej výstave v nedeľu, kde získala v pracovnej triede výborný 1, CAC, CACIB, BOB. Blahoželáme!!!
 
 
14.08.2011
 
 Národný coursing FCW, Spitzerberg, AT
 
 
Gordon - 1. pl., CCLA
 
Benjamín - oddych po zranení
 
 
 V nedeľu sme si museli privstať, aby sme stihli prísť včas na národný coursing organizovaný rakúskym klubom FCW v Spitzerbergu. A hoci sme z domu odchádzali s polhodinovým meškaním, nezaznamenali sme po príchode na miesto konania preteku časovú tieseň a príjem psov sme absolvovali pohodovo, bez dlhého čakania. Trať bola postavená na obvyklom mieste, a ak chcel divák seriózne sledovať dianie na parkúre, musel vyjsť asi do polovice kopca, a odtiaľ bolo možné sledovať počínanie psov na celej dráhe. Lepší výhľad mal už len český rozhodca p. Bergl, ktorý spolu s poletujúcimi modelmi lietadiel dotváral inak strohý horizont, a jeho výhodná poloha mu umožňovala vidieť beh psov v hornej línii dráhy úplne zblízka. Štart bol z pohľadu diváka umiestnený na spodnej hrane parkúru v tom vzdialenejšom rohu a psi vybiehali smerom nahor. V prvom kole bol do psích behov doplnený sparing, čím sa predišlo nevýhodnému behu jedného psa vyplývajúceho z nepárneho počtu deviatich psov na štarte. Gordon a Tisza-parti Szévész Pan získali v prvom kole rovnaký a zároveň najvyšší počet bodov, a preto boli partnermi v druhom kole. Sparing už nenastúpil a tak nepárny počet psov naplno doľahol na Dellandors Archie Elliota, ktorý bežal sám. Aj napriek tomuto handikepu sa prepracoval z poslednej priečky na konečnú tretiu. Gordon si počínal veľmi dobre, štýlový, rýchly a premyslený beh doplnil dvojnásobným chytením návnady a získal najvyššie hodnotenie v rámci druhého kola. Pan sa umiestnil na druhom mieste s trojbodovou stratou za Gordonom, ktorý si spolu s víťazstvom odniesol už tretí titul CCLA!!!       
 
 
 06.08.2011
Majstrovstvá Slovenska v coursingu 2011
alebo
Gordonov zavŕšený hattrick!!!
 
 
 Gordon - 1. pl., CACT
Majster Slovenska v coursingu 2011
 
Benjamín - 5. pl.
 
 
Posledný z dvoch coursingových pretekov v sezóne pod taktovkou RHS sa uskutočnil v sobotu na Dostihovej dráhe v Petržalke. O jediný titul majstra bojovali spoločne suky i psy zo štyroch krajín. V rámci prvého kola si Gordon počínal výborne, získal najvyšší počet bodov a predbežne stál na čelnej priečke. V tesnom závese, s rozdielom len jedného bodu, sa spoločne delili o predbežné 2. až 3. miesto Maďari Hetti a Cirano. Druhé kolo bolo veľmi napínavé, psi podávali kvalitné výkony. Gordon zabehol výborný beh, udržal si svoju pozíciu a získal neuveriteľný tretí titul Majstra Slovenska!!! Druhú priečku obsadil Field‘s of Prince Cirano a za ním Tisza-parti Szélvész Hetti. Benino sa umiestnil na 5. priečke a pre zranenie v pleci zostane v domácom liečení.
 
Pri vyhlasovaní výsledkov boli oceňovaní aj všetci Kluboví šampióni, ktorých bolo celkovo päť, medzi nimi i Benjamín a Gordon. Okrem diplomu, ktorý sme už mali doma, sme dostali prekrásne kokardy a potlesk.
 
Okrem toho nás čakalo veľké prekvapenie – náš Gordon dostal Cenu predsedu klubu RHS za rok 2010!!! Túto cenu získava každoročne len jeden chrt za mimoriadne športové výsledky. Byt nám teraz bude po celý rok zdobiť putovná socha chrta s Gordonovým menom, ktorého autorom je Mgr. Art. Peter Meszaros. Táto cena si však zaslúži samostatný článok. 
 
 
foto: T. Pagany
 
 
 
 
 
 
 16.07.2011
Majstrovstvá Európy v coursingu 2011
Oirschot, Holandsko
 
 • Gordon - 15. pl.
 • Benjamín - 56. pl.
 
Vrcholným medzinárodným podujatím v tejto sezóne boli Majstrovstvá Európy v coursingu, ktoré sa pod záštitou FCI konali na okraji malebného holandského mestečka Oirschot, kde bolo možné v dňoch od 15. do 17. júla 2011 vidieť najlepšie európske chrty v tejto dostihovej disciplíne. Tohtoročného šampionátu sa oficiálne zúčastnilo celkovo 17 krajín a 698 chrtích reprezentantov z celej Európy. Naše Slovensko bolo zastúpené malou výpravou pozostávajúcou zo 6 barzojov, 2 talianskych chrtíkov, 1 sloughi a vipety reprezentovali len Benjamín a Gordon. Na šampionát sme odcestovali v stredu večer a v Holansku nás privítalo mimoriadne nepriaznivé daždivé počasie, z ktorého mali hlavu v smútku nielen campujúci. Ubytovali sme sa v hoteli v Oisterwijku,od ktorého bolo možné dostať sa autom nezapamätateľnou spleťou úzkych cestičiek vedúcich pomedzi množstvo polí a políčok asi za 25 minút. Hotel nám poskytol dostatočnú ochranu pred celonočnou búrkou.
 
Ranné teplé lúče piatkového slnka nám zdvihli náladu a zašli sme si prezrieť dráhy a vykonať veterinárnu prehliadku. Výsledkom dôkladnej predmajstrovskej prípravy bola výborná športová forma našich zverencov vrátane psychickej a zdravotnej stránky. Preto ma nesmierne rozladilo nepochopiteľné vykrúcanie Gordonových predných labiek (ktoré mal, podotýkam, v absolútnom poriadku) pri veterinárnej prehliadke až na hranicu jeho znesiteľnosti, len preto, že od prvého momentu dával najavo, že sa mu to nepáči. Ohradili sme sa proti takémuto konaniu a tak sa zašla mladá veterinárka poradiť so skúseným veterinárom, ktorého úlohou bolo dohliadať a radiť v prípade nejasností. Rozumne sa psa už nikto nedotýkal a Gordon zabehol niekoľko koliesok v kluse. Keď sa mladá doktorka (študentka?) presvedčila, že je v poriadku, dostali sme povolenie a mohli sme odísť... s vystresovaným psom a úplne znechutení. Večer o 20:00 h začalo slávnostné otvorenie šampionátu podčiarkujúce tradície Holanďanov formou vystúpenia skupiny The Saint George Guild (1542),  ktorá predviedla nielen ukážky historického odevu, ale aj prehliadku poľovných zbraní (kuše) a rôznych psích kúskov s vlajkami doplnených bubnami. Otvárací ceremoniál bol skutočne pekný, a  po ňom sme si urobili niekoľko usmievavých fotografií našej malej slovenskej výpravy.
 
V sobotu sme sa zobudili do pochmúrneho rána. Po rýchlych raňajkách sme nastúpili do auta a zamierili na miesto diania – ozaj len zamierili, lebo nám hodnú chvíľu nefungovala navigácia a blúdili sme v pavučine ciest a cestičiek, ale došli sme načas. Ako to už v športe býva, nie vždy všetko vyjde tak, ako si to človek zaumieni a naplánuje. Za výsledkom totiž nestojí vždy len športová forma. Je to súhrn do seba zapadajúcich malých čiastočiek, ktoré spolu tvoria jeden veľký celok. A niekedy len absencia jednej jedinej z nich spôsobí, že športovcovi, hoci je vo forme, možný úspech utečie pomedzi prsty... Prihlásených bolo približne 73 vipetov, no na štart sa postavilo 63 psov a 57 súk. K dispozícii boli 3 dráhy a vipety bežali na dráhe č. 2, ktorá bola na rovine, no dlhá 1 000 m a s mnohými kľučkami. Neštandardne behy otvárali psy a Benjamín mal v rozpise úplne prvý beh, čo je vždy nevýhoda. Počínanie zverencov na dráhe bolo ťažké sledovať, nakoľko z pohľadu diváka nebolo vidieť návnadu. Tento divácky hendikep úplne zmizol v druhom kole, na dráhe č. 3, kde bolo možné vidieť zblízka aj najmenší detail v počínaní psov. Gordonove zákruty boli excelentné, škoda, že sa nemohol poriadne predviesť, lebo organizátori pre zlé počasie zmenili riešenie dráhy a z ťažkej a zaujímavej trate zostalo len torzo v podobe troch obrátok a nekonečnej dostihovej rovinky, ktorá bola prekvapením nielen pre ľudí ale aj pre mnohých psov. A potom sa spustil obrovský lejak. O 23:00 h bolo slávnostné odovzdávanie cien, na ktorom sme však chýbali, pretože sme premrzli a zmokli, a tak sme sa vrátili do hotela. Gordon obsadil 15. priečku. Škoda, že sa nemohol poriadne predviesť v 2. kole, možno by získal o 3 body vyššie hodnotenie, ktoré by mu stačili na bedňu... ale tu sme už v rovine malých zapadajúcich čiastočiek... Benino sa umiestnil na 56. mieste, hoci podal veľmi kvalitný výkon. Novým Majstrom Európy sa stal ruský vipet Laksheri Indigo a medzi sukami zvíťazila Tweety Wilstad. Organizátormi budúcoročných majstrovstiev sú naši maďarskí priatelia, a tak sa tešíme na skoro domácu atmosféru a minimálne cestovanie v budúcom roku. Sláva víťazom a česť porazeným!
 
 
 02.06.2011
 
Rakúsko-Maďarský pohár / Spitzerberg - Écs / whippet - psy:
1. Gordon Isis Wind (SK) - víťaz Rakúsko-Maďarského pohára, 20 b
2. Dellandros Archie Elliot (EST), 16 b
3. Tisza-parti Szélvész Pan (H), 14 b
 
29.05.2011
Medzinárodné majstrovstvá Maďarska,  Écs
 
Gordon - 1. pl., CACIL, CACL
Medzinárodný majster Maďarska 2011
Víťaz Rakúsko-Maďarského pohára
 
Benjamín - 4. pl.
 
Deň druhý:
 
V nedeľu ráno nás prebudili slnečné lúče, čo bolo po včerajšku dobré znamenie a bolo jasné, že tentoraz nám bude počasie priať. Po raňajkách sme sa vybrali na miesto konania Medzinárodných majstrovstiev Maďarska a zároveň druhej časti Rakúsko-Maďarského pohára. Výborné označenie šípkami nám pomohlo rýchlo nájsť trať, ktorá bola postavená v náročnom kopcovitom teréne hneď vedľa motorkárskej dráhy. Benjamín bežal v prvom kole s Tisza-parti Szévész Nr. 1 „Nurmim“. Predviedli zohratý beh s pokrytím celého priestoru, v ktorom bola ukážkovo skĺbená excelentná obratnosť Benjamína a vysoká rýchlosť Nurmieho. Druhý najlepší beh medzi psami po prvkom kole, veľmi vyrovnaný výkon, obaja psi dostali od oboch rozhodcov rovnaký počet bodov. Benino sa predbežne umiestnil na treťom až štvrtom mieste. Gordonov prvý beh bol štýlový, predviedol  spojenie rýchlosti, obratnosti a umu okoreneného eleganciou a gráciou pohybu. Jeho partner Dellandros Archie Elliot mu výborne sekundoval a spoločne predviedli bodovo najvyššie ohodnotený beh u vipetov – psov. Gordon sa predbežne umiestnil na prvej priečke s 2-bodovým náskokom pred predbežne druhým Archiem. Návnada sa v druhom kole ťahala rovnakým smerom ako v prvom kole. Keby sa v druhom kole bežalo po rovnakej dráhe, ale v protismere ako to často býva, psy by museli bežať dolu strminou, čo by bolo veľmi rizikové. A tak sa bežalo v rovnakom smere ako v prvom kole, akurát bola ináč postavená dráha. Z potenciálnej krkolomnej záverečnej fázy sa stala úvodná „rovinka“ a tak sa pretekári v plnej rýchlosti šplhali strmákom aby si v hornej časti dráhy zalovili a bežali znovu dolu o trošku miernejším kopcom. Celkovo neboli behy druhého kola také pekné ako v prvom.  U vipetov – psov bol Benovi i Gordonovi priradený rovnaký partner ako v prvom kole. V druhom behu získal Nurmie o 1,5 boda viac ako Ben, a tak sa Benino celkovo umiestnil na krásnom štvrtom mieste, hneď za Nurmiem. Gordon si po druhom behu zvýšil svoj náskok pred Archiem z 2 na 7 bodov. Udržal sa na tak prvej priečke a získal titul Medzinárodného majstra Maďarska 2011! Pripísaním ďalších 10 bodov sa zároveň stal víťazom Rakúsko-Maďarského pohára! Úžasný víkend, veľmi sa z toho tešíme!   
 
 
1. Gordon Isis Wind (SK), CACIL, CACL
2. Dellandros Archie Elliot (EST), R-CACIL
3. Tisza-parti Szélvész Nr. 1 "Nurmi" (H)
4. Benjamím Yellow Treatures (SK)
5. Tisza-parti Szélvész Pan (H)
6. Tisza-parti Szélvész Cimbora (H)
 
 
28.05.2011 
 
 CACIB výstava Székesfehérvár, HU 
 
 
Gordon - EX 1, CAC
Maďarský šampión krásy - splnil podmienky 
 
 
 Deň prvý:
 
Náročný víkend pozostávajúci z dvoch rozdielnych podujatí sme začali v sobotu skorým príchodom do rozsiahleho športového areálu v maďarskom Székesfehérváre, kde sa konala medzinárodná výstava psov. Whippety sa vystavovali v kruhu č. 3 a rozhodoval p. László István (H). Počasie nebolo veľmi naklonené tomuto podujatiu, bolo zamračené, fúkal studený vietor a okolo obeda začalo pršať. Našťastie sme mali možnosť zaparkovať len pár metrov od nášho kruhu, takže sme mohli „bezpečne“ pozorovať dianie. S Gordonom sme čakali na svoju chvíľu a keď sme prišli na rad, ani som sa nestihla spamätať a do kruhu sa nedočkavo nahrnula kompletná zostava triedy šampiónov. Volala som, že bolo zabudnuté na pracovnú triedu a tak p. rozhodca poslal šampiónov von a vošli sme my. Gordon pekne odklusal povinné kolieska, no nepáčil sa mu silný vietor, ktorý neustále fúkal a tak vo výstavnom postoji nechcel stáť a neustále sa hmýril. Aj napriek tomu sa rozhodcovi páčil, v kruhu sme boli len krátko a Gordon získal ocenenie výborný 1 so zadaním CAC. Týmto Gordon splnil podmienky na udelenie titulu Maďarský šampión krásy. Prvá polovica víkendu bola za nami, plán splnený na 100 % a tak sme sa pobrali do hotela nabrať sily do fyzicky náročného nasledujúceho dňa.
  
 
22.05.2011
Internationales Coursing des FCW, Spitzerberg, AT
 
 
Gordon - 1. pl., CACIL
Benjamín - 6. pl.
 
 Prvý z dvoch podujatí započítavajúcich sa do Rakúsko-Maďarského pohára sa uskutočnil v nedeľu v rakúskom Sptzerbergu. Dráha bola rozsiahla, kopcovitá, náročná a výkon psov navyše sťažovalo neznesiteľne horúce počasie. Gordon fantasticky zabehol, v prvom kole bol ohodnotený najvyšším počtom bodov a po druhom behu si svoju pozíciu udržal. Stal sa víťazom tohto podujatia a do súťaže o Rakúsko-Maďarský pohár nastupuje s maximálnym počtom bodov 10. Benino sa umiestnil na 6. priečke, so získaním 5 bodov do pohára, ktorý sa bude konať nasledujúci víkend v maďarskom Écsi.                                                                                                                                                                                            
Whippet – psy (9 psov)                                                                                 
1.       Gordon Isis Wind (SK), CACIL
2.       Tisza-parti Szélvész Ipse (A), R-CACIL                                
3.       Tisza-parti Szélvész Pan (H)
4.       Dellandros Archie Elliot (EST)
5.       Vakvágta Dúnadán (H)
6.       Benjamín Yellow Treatures (SK)
 
Whippet – suky (10 súk)
1.       Balifail Batida (A), CACIL
2.       Balifail Anemona (A)
3.       Charlotta Bohemia snap dog (CZ)
4.       Csukáséri Zsivány Dina (H), R-CACIL
5.       Tisza-parti Szélvész Fanny (H)
6.       Balifail Abyss (A)
 
 
 
 
04.05.2011
 
Gordon Isis Wind - Grand Prix Žilina 2011 winner!!!
 
Prvý z plánovaných dvoch coursingových podujatí pod záštitou RHS v tejto sezóne sa konal túto sobotu 30.04.2011 pri Žiline. Na rozsiahlych lúkach pri Popolčekovom jazere je možné postaviť množstvo dráh s obmenou miesta, typu i náročnosti, a z tohto dôvodu bola vybraná oblasť ideálnym miestom pre medzinárodný pretek. Minuloročná svahovitá dráha bola parkúrom A a bola určená pre väčšinu plemien chrtov. Vipeti, taliansky chrtíci, írski vlkodavi a faraóni bežali na úplne novom mieste, ktoré si môžeme predstaviť ako malé údolie nachádzajúce sa v tesnej blízkosti jazera, na ktoré je z vrchu nádherný výhľad. A na spodku tohto údolia bol umiestnený štart ako začiatok priestrannej a náročnej trate označenej ako parkúr B. Bohužiaľ, pre technické problémy bola trať zjednodušená a začiatok preteku sa posunul do predpoludňajších hodín. Keď sa však začalo, behy rýchlo odsýpali a po dvoch hodinách už bola prestávka. Benjamín si v prvom kole počínal najštýlovejšie a bol ohodnotený najvyšším počtom bodov. Pri návnade bol však zranený a do druhého kola nemohol nastúpiť. Gordon sa po prvom kole umiestnil na predbežnom treťom mieste. Počas prestávky sa zmenilo počasie a slnko vystriedal dážď. Bohužiaľ, z pôvodných ôsmich vipetov – psov sa v druhom kole na štart postavili už len štyria. Gordon podal fantastický výkon s mimoriadne vysokým bodovým hodnotením a stal sa nielen tohtoročným víťazom Grand Prix ale zároveň splnil podmienky na získanie titulu Slovenský šampión práce!!! Pri udeľovaní cien mu bola odovzdaná aj cena za Coursingového víťaza 2010 – olejomaľba manekýna Gordona a tento originálny nápad ocenenia sa mi veľmi páčil.
  
 
04.05.2011
Benjamín - nový Poľský šampión práce!!!
 
 
Dnes sme obdržali diplom, ktorým bol Benjamínovi oficiálne potvrdený titul Poľský šampión práce - Krajowy Champion Wyscigów Chartów!!!
 
 
 
 
 
 
 
 
23.04.2011
Národný coursing Szilvásvárad - Bélapátfalva, HU
 
 • Gordon - 2. pl., CACL
 • Benjamín - 5. pl.
 
Deň prvý: 
Počas víkendu sa v Maďarsku uskutočnila dvojdňová akcia o získanie titulu Víťaz pre krásu a výkon 2011, usporiadateľom ktorej bol Hungária Agár Klub. Prvou časťou bol národný coursing konaný v Szilvásvárade – Bélapátfalva. Parkúr bol umiestnený v trávnatom strede rozsiahleho areálu továrne, ktorá nemo spomínala na zašlé časy svojej slávy. Aj napriek šedej prítomnosti hlavných továrenských budov, ktoré nahlodával zub času, bol areál čistý, upravený a menšie zrekonštruované budovy spokojne slúžili novým účelom dneška. Prichádzajúci účastníci závodu vdychovali tomuto miestu život a farebnosť. Rušno bolo hlavne na dráhe, ktorá disponovala pomerne dlhou rovinkou na štarte, po absolvovaní ktorej sa chrt rýchlo priblížil k prvej, potom k druhej zatáčke... a následoval riadne dlhý šprint do opačného rohu dráhy, kde sa chrt musel popasovať s rôznymi cikmi a cakmi, a keď nestratil návnadu, mohol byť v cieli odmenený zahryznutím do nej. Gordon bol po prvom kole na predbežnom prvom a Benino na treťom mieste. V druhom kole bežali psi do opačnej strany, takže po technickej časti dráhy, ktorú obaja zvládli bravúrne sa vrútili do dvoch dlhočizných záverečných šprintových roviniek zaberajúcich asi dve tretiny dráhy, ktoré však v tento deň neboli tou správnou šálkou kávy ani pre jedného z našich psov, a tak získali nižší počet bodov. V konečnom poradí sa Benino umiestnil na 5. mieste a Gordon na 2. mieste, so získaním titulu CACL. Zaistil si výborné bodové východisko do ďalšieho dňa, nakoľko nastupoval s najvyšším počtom bodov z tých psov, ktorí aj v nasledujúci deň na výstave pokračovali v boji o Víťaza pre krásu a výkon.
 
 
24.04.2011 
 Medzinárodná výstava psov Szilvásvárad, HU
 
 
Gordon - EX 1, CAC, Víťaz pre krásu a výkon
 
 
Deň druhý:
Po chutných hotelových raňajkách v Miškolci sme sa vrátili do Szilvásváradu, aby sme sa zúčastnili Medzinárodnej výstavy psov. Konala sa vonku, v kultúrno-športovom areáli s tribúnou a rozsiahlou trávnatou plochou v strede. Musím vyzdvihnúť priestranný kruh lemovaný nízkym bielym plotom ozdobeným muškátmi, spolu s upraveným trávnikom to pôsobilo veľmi esteticky. Postupne prichádzali športoví súťažiaci zo včera, všetci sme sedeli spolu na jednom mieste a držali si prsty. Zažiť takéto priateľské ovzdušie na výstave bolo veľmi pozitívnym zážitkom, nakoľko výstavy majú pre mňa väčšinou neosobnú atmosféru. Naleštený a usmievavý Gordon nastúpil v triede pracovnej, kde bol p. Gerhardom Jippingom (NL) ohodnotený známkou výborný 1 so zadaním CAC. Týmto hodnotením získal najvyšší počet bodov (13), ktoré ho oprávňovali prevziať si titul Víťaza pre krásu a výkon popoludní v rámci vystúpení psov v záverečných kruhoch. Prevzatie bolo veľmi pôsobivé a vyhlasovaní boli prví traja chrti. Keď zavolali Gordonove meno, výstavným klusom sa predviedol v kruhu pred divákmi na tribúne a za potlesku si prevzal cenu Víťaza pre krásu a výkon. Bolo to ohromné a veľmi sa mi to páčilo.
 
 
16.04.2011
Medzinárodné majstrovstvá Sliezska 2011, PL
 
Benjamín - 1. pl., Majster Sliezska 2011
                   CACIL, CCWC
 
Gordon - 2. pl., R-CACIL
 
 V sobotu okolo siedmej ráno sme dorazili na známe miesto v parku v poľskom Swierklanci. Zatiaľ tam nik zo súťažiacich nebol, no usporiadatelia už začínali pracovať. Asi o dve hodiny neskôr, keď sa úplne vytratila hustá hmla, začali rozkladať trať. Priestor, kde bola trať uložená bol ohraničený zo všetkých štyroch strán – riekou, cestou, parkovým lesíkom a nízkym múrikom. Uprostred nie veľmi rozsiahlej rovinatej trávnatej plochy rástlo pomerne dosť stromov, a pomedzi tieto stromy sa kľukatila dráha, v ktorej robil zajac aj obraty menšie ako 60 stupňov a v spojení so „šikovným“ poľským ťahačom návnady bola na niektorých miestach doslova nebezpečná. Verím, že sa usporiadatelia snažili urobiť zaujímavú dráhu, no takéto riešenie trate nebolo veľmi šťastné a ťahač návnady by potreboval „niekoľko“ hodín tréningu navyše. Ináč boli majstrovstvá organizačne zvládnuté, výsledky boli priebežne a rýchlo zverejňované a to počas oboch kôl. Taktiež boli veľmi pohostinní, napiekli mnoho výborných koláčikov, na ktorých si pochutnávali okoloidúci i majitelia súťažiacich. Vydarené slnečné počasie a početné publikum dotvorili skutočnú atmosféru majstrovstiev. Po prvom kole Benino a Gordon predbežne obsadili tretiu a štvrtú priečku s rovnakým počtom bodov. V druhom kole dostali vysoké bodové hodnotenie, ktoré ich posunulo na čelo výsledkovej listiny. Benjamín si víťazstvom obhájil svoj minuloročný titul Majstra Sliezska (2010), získal štvrtý CACIL a posledný poľský CCWC, ktorý mu chýbal k splneniu podmienok na udelenie titulu Poľský šampión práce!!! Gordon získal rezervný CACIL, a tretíkrát sa stal vicemajstom Sliezska (2009, 2010, 2011)!!!
 
 
10.04.2011
Nationales Coursing Hundsheim / Spitzerberg, Austria
 
 • Benjamín - 1. pl., CCLA, Best in Field
 • Gordon - 2. pl.
 
Národným coursingom v Spitzerbergu sme úspešne vstúpili do novej sezóny. Usporiadatelia tentokrát pripravili súťažiacim prekvapenie v podobe inak umiestnenej dráhy, ktorá nebola položená na kopci ako obvykle, ale sa od stredu kopca ťahala dolu, aj po lúke, ktorá inokedy slúži ako parkovisko, bola rozložená na miernejšom svahu ako obvykle, no dostatočne priestranná a dlhá. Počasie nebolo veľmi ústretové k súťažiacim a hoci počas dňa vykúkali aj hrejivé lúče slnka, silný vetrisko fúkal celý deň bez prestávky. Pre nepárny počet vipetov – psov bolo jasné, že nejaký pobeží sám, nakoľko sa v Rakúsku nebeží v trojke. Čierneho Petra v prvom kole chytil Beninko a na štart sa postavil bez partnera. Aj napriek tomuto hendicapu získal najvyšší počet bodov. Výškou hodnotenia mu konkuroval len Gordon, ktorý si v prvom kole počínal veľmi dobre a dostal rovnaké bodové hodnotenie ako Ben. A tak, veľmi neobvykle, boli zaradení do spoločného behu v rámci druhého kola. Tam Benino predviedol štýlový beh, čím získal vysoké bodové hodnotenie a stal sa nielen víťazom svojej kategórie ale bol vyhlásený aj za víťaza dňa. Gordon získal nádherné druhé miesto. Lepší začiatok sezóny sme si nemohli ani priať. Ešte by som chcela spomenúť, že závodil aj Dellandros Archie Elliot – Majster Európy v coursingu 2009.
 
 
04.04.2011
Coursingový víťaz Slovenska 2010
 
Gordon Isis Wind
 
Dňa 16.04.2011 sa budú slávnostne vyhlasovať a odovzdávať ceny víťazom minuloročnej sezóny. A hoci nás od uvedeného dátumu delí niekoľko dní, oficiálne výsledky už sú známe. Gordon mal v roku 2010 výbornú sezónu, zvíťazil na Majstrovstvách Slovenska v Žiline a získal druhý titul Majstra Slovenska, na medzinárodnom Grand Prix v Bratislave obsadil fantastickú druhú priečku. Z celkového počtu bodov 30 získal 28 a tak v kategórii vipet – mix získal Gordon titul Coursingový víťaz 2010. Tento úspech je cenný o to viac, že Gordon bol Coursingovým víťazom aj v roku 2009, a dokázal si ho obhájiť!
 
 
22.03.2011
Gordonkove detičky oslavujú prvé narodeniny
 
 
 
Uplynul rok odo dňa, kedy po prvý raz vykuklo na svet dvanásť očičiek, rovnaký počet ušiek, raz toľko labiek, šesť chvostíkov a šesť ňufáčikov - a to všetko na šiestich malých telíčkach, ktoré sa narodili mamine Doubravke v chovateľskej stanici Od Hněvína. Ubiehal deň za dňom a ani sme sa nenazdali a už oslavujú svoj prvý rôčik. Dvom strakatým chlapcom Chuligánovi a Chewbacoovi, žíhancovi Che Guevarovi, strakatej mladej dáme Chrochruške a dvom plavým kráskam Chuanite a Chilli prajeme veľa šťastných dní a rýchle labky. Posielame virtuálne božteky na všetkých šesť ňufáčikov a tešíme sa na správy o prvom meraní a zložených licenciách!  
 
 
 
25.11.2010
 
 
New Champion International de Courses
 
Gordon Isis Wind
 
Gordon sa dňom 4.11.2010 stal oficiálnym držiteľom titulu Champion International de Courses (Internationaler Renn-Champion). Svoj prvý CACIL Gordon získal dňa 10. 5. 2009 víťazstvom na medzinárodnom coursingu v rakúskom Spitzerbergu. O štyri mesiace neskôr, dňa 6. 9. 2009, Gordon zvíťazil na medzinárodnom coursingu v slovinskom Dolsku pri Ljubljani a získal svoj druhý CACIL. V nasledujúcej sezóne, po uplynutí 1 roka a 25 dní od získania prvého CACILu v Spitzerbergu Gordon zvíťazil na medzinárodnom coursingu v maďarskom Gyúró, kde získal tretí, rozhodujúci CACIL a splnil podmienky priznania titulu medzinárodného šampióna. O 12 dní neskôr, dňa 12. 6. 2010 sa stal Gordon Vicemajstrom Slaska na otvorených medzinárodných majstrovstvách v poľskom Swierklanci umiestnením sa na 2. mieste a zároveň získal R-CACIL. Druhý R-CACIL si odniesol dňa 8. 8. 2010 z Grand prix v Bratislave, kde sa umiestnil na 2. mieste. Dňa 5. 9. 2010 Gordon zvíťazil na medzinárodnom coursingu v slovinskom Dolsku pri Ljubljani a získal štvrtý titul CACIL. Gordon je čakateľom na národného šampióna práce v Rakúsku, Slovinsku, Maďarsku a Slovensku. Počas svojej 2-ročnej športovej kariéry sa stal dvojnásobným Majstrom Slovenska za roky 2009 a 2010, dvojnásobným Víťazom pre krásu a výkon za roky 2009 a 2010 a coursingovým víťazom za rok 2009. V tom istom roku sa v šnúre medzinárodných coursingov International Coursing Club Cup Elite v konkurencii 106 zúčastnených psov umiestnil na 9. mieste a o rok neskôr sa stal víťazom tohto prestížneho podujatia! Zároveň sa umiestnil na fantastickom 6. mieste zo 107 zúčastnených psov v ďalšej medzinárodnej šnúre coursingov – Eurocupe 2010! Na ME vo francúzskom Chardonnay sa umiestnil na 9. mieste a počas niekoľkých mesiacov sezóny 2010 bol na čele rebríčku prestížneho medzinárodného európskeho coursingového ratingu European Top Dogs!!!

 22.11.2010

 

20.11.2010

 
Nitracanis - MVP Nitra
 • Gordon - EX 1, CAC, R-CACIB
V sobotu bola prvá z dvoch medzinárodných výstav Nitracanis, ktoré sa tento víkend konali v priestoroch Agrokomplexu v Nitre. More psov, ľudí, divákov a minimum miesta... skrátka hlava na hlave. Vo švoch praskali nielen jednotlivé haly, ale aj parkovisko. Aj pri kruhu bolo plno, aj ďalej od kruhu bolo plno, a tak sme si našli miesto vedľa stánku, pri malej Chilli a jej dvoch priateľoch barzojoch. Spoločnosť nám robila aj ďalšia Gordonkova dcéra Fergie so svojimi majiteľmi. Srbského rozhodcu p. Uroševiča Milivoje čakalo na posúdenie 110 chrtov, z toho 24 whippetov. Gordon sa v triede pracovnej pekne predviedol a získal krásny posudok s ocenením Výborný 1, CAC. Týmto získal posledný CAC a splnil podmienky pre udelenie titulu Slovenský šampión krásy! Zadávanie titulu CACIB bolo veľmi napínavé a o rozruch sa postaral aj Gordon získaním R-CACIB a výborná maďarská suka Csukáséri Zsivány Dina Mili (5 x CACIL!) taktiež získaním R-CACIB, obaja z pracovnej triedy!!! Maratón výstav pokračuje nedeľou, kedy by mal whippety posudzovať anglický rozhodca p. Gilmour Danny, kvôli ktorému sme sa hlásili aj na ďalší deň, pretože sme chceli mať posudok od rozhodcu z krajiny pôvodu whippeta. Dnes sme sa však na výstave dozvedeli, že pravdepodobne nepríde a bude nahradený iným rozhodcom. A tak zajtra pravdepodobne už vystavovať nepôjdeme...

 19.11.2010

 

Špeciálna výstava chrtov - Nitra

 • Benjamín - uchovnený

V piatok napoludnie začínalo posudzovanie psov na Špeciálnej výstave chrtov v Nitre. Vedenie KCHCH si dalo záležať na krásnych cenách a bohatej výzdobe, ktorá urobila tieto kruhy jednoznačne najpríťažlivejšie zo všetkých špeciálnych výstav konaných tento deň. Nebolo prihlásených veľa vipetov, myslím, že približne 15 a medzi nimi bola aj Gordonova dcéra Chilli Od Hněvína, na ktorú som sa veľmi tešila. Chillinka bola vystavovaná v triede dorastu, kde dostala od českej rozhodkyne p. Kučerovej-Chrpovej známku veľmi nádejná. Majiteľke p. Paškovej blahoželám a teším sa na ďalšie stretnutie s našou malou slečnou. Okrem posudzovania exteriéru prebiehalo na tejto výstave aj meranie výšky a uchovňovanie jedincov, na ktoré bol prihlásený aj Benino. Benjamín bol na tejto výstave uchovnený.  

 

 

 24.10.2010

 

Nationales Coursing des FCW - Austria

 • Gordon - 1. pl., CCLA

 V nedeľu 24.10.2010 sa v rakúskom Spitzerbergu konal Národný coursing usporiadaný FCW. Pre vysoký záujem o toto podujatie usporiadatelia obmedzili počet prijatých psov a zároveň posunuli začiatok coursingu o celú hodinu skôr. Chladné a veterné jesenné počasie občas prehrialo zubaté slniečko, a tak bolo možné vcelku príjemne sledovať počínanie psov v teréne. Trať bola rozložená na kopcovitom teréne blízko letiska, bola priestranná a postavená tak, že pri každom páre súťažiacich bolo možné vychutnať si krásne divadlo dvoch po horizonte bežiacich chrtov, čo bol zaiste pre mnohých divákov krásny zážitok. Bohužiaľ sa tento rok záveru sezóny nemohol zúčastniť Benjamín, dvojnásobný víťaz tohto podujatia (rok 2008 a 2009), nakoľko sa zotavuje po zranení. A tak sme nahlásili iba Gordonka. Na štart sa postavilo celkovo 24 whippetov (8 sučiek a 14 psov, 2 whippeti v triede šprintérov) z Rakúska, Maďarska a Slovenska, ktorých hodnotil p. Zdenek Kutlach (SK). Gordon podal v oboch kolách fantastický výkon a stal sa víťazom vo svojej kategórii s udelením CCLA. Týmto krásnym výsledkom sme uzatvorili tohtoročnú, mimoriadne úspešnú sezónu. Taktiež želám všetkým chrtom poriadne zregenerovanie a načerpanie nových síl do nasledujúcej sezóny.  

 09.10.2010

 

International Coursing Club Cup Elite 2010

 • Gordon - winner!!!
 • Benjamín - 3. pl.

Tento víkend sa vo francúzskom Laferté sur Amance uskutočnilo finále a záverečná ceremónia šnúry medzinárodných coursingov International Coursing Club Cup Elite 2010, na ktorej participovalo 10 krajín vrátane Slovenska. Podmienkou účasti na finále Elite Cupu boli tri najvyššie ohodnotené závody chrta v troch rôznych krajinách, ku ktorým sa pripočítali body za umiestnenie vo finále. Splniť uvedené podmienky bolo mimoriadne náročné, a z tohto dôvodu sa usporiadatelia rozhodli pravidlá súťaže „zjemniť“ a to už v nasledujúcej sezóne. Na štart v medzinárodnom závode sa v sobotu postavilo celkovo 34 whippetov (16 psov a 18 súk) z Belgicka, Talianska, Nemecka, Francúzska a Slovenska. Až 1 000 m dlhá dráha bola umiestnená na rovinatom trávnatom povrchu. Novinkou pre našich zverencov bolo riešenie dráhy návnady s akým sa doteraz nestretli a taktiež nekonečný zajac ťahaný po zemi, ktorý bol však bezpečným a rýchlym riešením, nakoľko sa chrty pri kontakte so šnúrou nezraňovali. Benjamín a Gordon dosahovali počas celej sezóny vynikajúce výsledky nielen doma, ale aj v zahraničí, čo im zabezpečilo výbornú východiskovú pozíciu v počte získaných bodov. V rámci Elite Cupu sa zúčastnili coursingov v štyroch krajinách, pričom sa obom započítali body z troch krajín t. j. z Rakúska, Maďarska a Slovenska. Bodové rozdiely zúčastnených boli tesné, konkurencia výborne pripravená. Medzi jednotlivými kolami neboli zverejňované body, ani poradie psov, a preto nikto až do záverečného ceremoniálu netušil, ktorý whippet sa postaví na čelo poradia v Elite Cupe. Nakoniec toto prestížne umiestnenie získal Gordon, ktorý sa stal víťazom International Coursing Club Cup Elite 2010 v kategórii whippet pes. Benjamín sa umiestnil na krásnom treťom mieste. Musím však spomenúť, že tento víkend bolo finálne ukončenie nielen International Coursing Club Cup Elite 2010, ale aj ďalšej šnúry a to Eurocup 2010. Nakoľko naši psi boli umiestnení na predbežnom treťom a štvrtom mieste s minimálnou bodovou stratou na víťaza, dilema o tom, či sa zúčastniť finále Elite Cupu vo Francúzsku alebo finále Eurocupu v Taliansku bola veľká. Konečné umiestnenie našich psov nás však utvrdilo v tom, že naše rozhodnutie cestovať do Francúzska bolo správne. 

11.09.2010
 

Benjamín sa oficiálne stal Slovenským šampiónom práce!

Benjamín sa dňom 18.08.2010 stal oficiálnym držiteľom titulu Slovenský šampión práce. Svoj prvý CACT a zároveň titul Majstra Slovenska 2008 získal 7. 6. 2008 na svojom vôbec prvom coursingovom závode, kde odštartoval svoju športovú kariéru. V tom istom roku sa v Bratislave na Memoriáli MVDr. D. Kocúrovej umiestnil na 3. mieste. V nasledujúcej sezóne počas roku 2009 RHS organizovalo dva coursingy, a to Majstrovstvá Slovenska 2009 konané 03.05.2009 v Bratislave, kde sa Benjamín umiestnil na 3. mieste a získal prvý R-CACT, ktorý dňa 02.08.2009 doplnil druhým titulom R-CACT a R-CACIL z medzinárodného podujatia Grand Prix v Bratislave získanom za 2. priečku. V sezóne roku 2010 RHS znovu zorganizovalo 2 coursingy. Na Majstrovstvách Slovenska 2010, po prvý raz organizovaných v Žiline sa Benjamín umiestnil na 6. mieste a získal tretí R-CACT. Dňa 08.08.2010 víťazstvom medzinárodného Grand Prix v Bratislave a získaním CACT, CACIL Benjamín splnil poslednú podmienku priznania titulu Slovenského šampióna práce. Počas uplynulých troch sezón Benjamín úspešne reprezentoval Slovenskú republiku i v zahraničí, kde je čakateľom na národného šampióna práce v troch krajinách. V roku 2009 sa na ME  v konkurencii 67 psov umiestnil na 5. mieste. V tom istom roku sa v šnúre medzinárodných coursingov International Coursing Club Cup Elite v konkurencii 106 zúčastnených psov umiestnil na 10. mieste. Na otvorených medzinárodných majstrovstvách v Poľsku získal titul Majstra Slaska 2010, je držiteľom dvoch titulov R-CACIL a počas sezóny 2010 dokázal získať tri medzinárodné tituly CACIL v troch rôznych krajinách. Počas posledných dvoch rokov je súčasťou prvej päťky prestížneho medzinárodného európskeho coursingového ratingu European Top Dogs, kde je momentálne na druhej priečke!!!  

 08.09.2010

 
2nd International Coursing
Dolsko pri Ljubljani, 05.09.2010, Slovenija
 • Gordon - 1. pl., CACIL, CACL, Res. Best in Field
 • Benjamín - 3. pl.
foto: Hanka Valentová
V blízkosti hlavného mesta Slovinska, v dedinke Dolsko, sa mali chrty poslednú možnosť zúčastniť na coursingu, z ktorého sa započítavajú body do Eurocupu 2010. Toto nedeľné podujatie bolo posledným závodom pred veľkým Eurocupovým finále, ktoré sa uskutoční v októbri v talianskom Passirane. Rovnako ako minulý rok, aj tentoraz bola dráha situovaná na súkromnom pozemku turistickej farmy Pr’Krač, ktorej súčasťou bolo nielen široké okolie vrátane lesa, ale aj pálenica, stajňa obývaná koňmi, prasiatka, kačky... a 300-ročný sedliacky dom s galériou obrazov a množstvom starožitností,  v ktorom sme prenocovali. Podujatia sa malo podľa listiny celkovo zúčastniť 66 chrtov z 9 krajín, pričom najpočetnejšie boli zastúpení Taliani (16 chrtov) a samozrejme domáci s rovnakým počtom. Pri plemene whippet sa na štart postavilo celkovo 26 jedincov (13 súk a 13 psov), ktorých počínanie na dráhe posudzovali rozhodcovia p. Hannes Krapfenbauer (A) a p. Vlatislav Vojtek (SK). Parkúr bol postavený na kukuričným poľom ohraničenej rovinke, pričom návnada zachádzala aj za rad jabloní vysadených pozdĺž jednej zo strán dráhy. A hoci bol trávnatý povrch v tejto časti dráhy pre labky súťažiacich nie práve ideálne doplnený popadanými jablkami, len máloktorý pes v snahe prejsť zajacovi cez rozum, zalovil v týchto končinách. A možno práve takéto počínanie spolu s neskúseným, malým a s prostredím splývajúcim zajačikom, spôsobovalo stratu návnady u mnohých súťažiacich už tesne po štarte, a zrejme z tohto dôvodu dostali zblúdilí závodníci druhú šancu k štartu. Gordon zvládol túto dráhu najlepšie a po prvom kole dostal najvyšší počet bodov. Benino sa po prvom kole delil o druhú a tretiu priečku s Belgičanom Canoodle‘s Hamilton. V druhom kole psi štartovali do opačnej strany a behy boli celkovo lepšie ako v prvom kole. Gordon získal aj v druhom kole najvyšší počet bodov, obhájil si minuloročné víťazstvo a získal svoj štvrtý CACIL a druhý slovinský CACL! Okrem fantastického umiestnenia bol druhým najvyššie hodnoteným chrtom podujatia – Res. Best in Field. Belgičan a Benino získali aj v druhom kole rovnaký počet bodov a tak si Benino, rovnako ako minulý rok, udržal svoje umiestnenie na tretej priečke! Odovzdávanie cien sa oproti plánu oneskorilo iba o jednu hodinu, hoci sa pre technické problémy začalo tesne pred obedom. Za tento minimálny posun vďačíme okrem snahy organizátorov aj p. Vojtekovi, ktorý okrem rozhodovania pomáhal, kde sa dalo. Slnečné počasie, výborná domáca strava a posedenie s priateľmi a známymi dodali tomuto podujatiu tú správnu atmosféru.

29.08.2010

 
Swiss Combitrophy 2010 - Lotzwil CH
 
Benjamín - 10. pl.
Gordon - 14. pl. / 8. pl. S+L
 
V strede dostihovej dráhy vo švajčiarskom Lotzwile sa v sobotu 28.8.2010 národnou výstavou otvorila Swiss Combitrophy 2010, z ktorej ako jedinému podujatiu v Európe sa výsledky započítavajú do oboch európskych šnúr coursingov a to Eurocupu 2010 a zároveň aj do Coursing Cup Elite 2010, čo bolo prísľubom bohatej účasti. Benjamín a Gordon vďaka výborným výkonom stoja veľmi dobre v oboch šnúrach, a tak sme sa rozhodli aj my vycestovať do Švajčiarska a nazbierať nové skúsenosti. Sobotňajšej výstavy sa celkovo zúčastnilo okolo 300 chrtov, z toho 67 whippetov, ktoré posudzoval švédsky rozhodca p. Magnus Hagstedt. 17 whippetov-psov a 16 whippetov-feniek sa zúčastnilo kombinácii výstavy a coursingu, medzi nimi aj náš Gordon. Výstava prebiehala rovnako ako všade inde, akurát mi nebolo jasné, prečo pes s číslom 263C nenastúpil podľa katalógu do triedy otvorenej ale bol vystavený v triede pracovnej. Rozhodca bol prísny a výsledky výstavy si môžete pozrieť TU. Posledné dve triedy chýbajú, nakoľko sme boli zvedaví na parkúry a tak sme sa zašli pozrieť. Nemuseli sme ísť ďaleko, keďže sa nachádzali v tesnej blízkosti dostihovej dráhy a obe boli už kompletne pripravené na spustenie nekonečného zajaca preneseného z dráhy. Už po vzhliadnutí prvého parkúru sme zažili doslova šok! Dlhá a priestranná dráha natiahnutá na pooranom poli s množstvom skál až hrôza. Ani pri najlepšej vôli sa mi nechce veriť, že organizátori verili, že tento parkúr bude schválený. Ani druhý parkúr nebol podľa môjho názoru na dobrom povrchu, tiež bol síce priestranný, nie veľmi technický, stavaný pre rýchlych a kondične výborne pripravených psov, ale znovu na pooranom poli, kde síce neboli skaly, no vytŕčali z neho ostré trsy pokoseného obilia. Otvorene sme vyjadrili svoje obavy a taktiež sme sa boli sťažovať na nebezpečný povrch dráh. Boli sme rozhodnutí nepustiť na štart svojich psov a odísť domov. Ráno bol pripravený rozpis chrtov a dozvedeli sme sa, že kameňolom č. 1 bol zrušený a 240 chrtov z desiatich krajín bude bežať len na jednom parkúre! Nekonečný zajac bol veľmi rýchly, bolo pripravených 6 rozhodcov, a tak sme si mysleli, že keď si organizátori pohnú, stihnú sa oba behy pri minimálnom predĺžení. A tak sme si pripravili psov a šli sme sledovať, ako veľké plemená chrtov udupávajú pichľavé trsy obilia. Zrazu okolo obedu vyhlásili hodinovú prestávku, a že vipety budú bežať až poobede, a nie kvôli skalám ale kvôli včerajšiemu dažďu bude parkúr č. 1 zrušený. Ako keby  na druhý parkúr nepršalo. A tak sa vipety dostali na štart až o tretej popoludní. Tri vipety ráno neprišli, čo zrejme organizátorom vôbec neprekážalo, nakoľko Gordona zaradili do behu so psom, ktorý sa vôbec nedostavil! A tak sme na štarte zistili, že pri párnom počte tridsiatich vipetov bude bežať sám! A hoci pri iných behoch organizátori operatívne spájali do trojky aj psi medzi plemenami, u nášho Gordona to z nejakého záhadného dôvodu nebolo možné. Dvojitý meter bol použitý aj pri štarte, kedy pri pokazenom štarte sa niektoré behy opakovali, iné nie. Bol aj vipet, ktorý pre chybu štartéra nevyštartoval a beh nepovolili zopakovať. Iný majiteľ pri napadnutí, inak pre nervozitu vipetov veľmi častom počas tohto závodu, vbehol do dráhy, vzal si psa a zo stredu pokračoval už bez agresívneho súpera. Skrátka všetko záviselo od ochoty staršieho pána pri štarte a jeho komunikácii, inak veľmi častej, s hlavným rozhodcom. Aj Beninov súper pokazil štart, a hoci Benino odbehol bezmála tretinu dráhy, musela som ho zavolať späť a postaviť znovu na štart, ktorý sa opakoval, hoci chybu urobila majiteľka psa. Naši psi si v nových podmienkach, pri odlišne ťahanej návnade, ktorá skákala do výšky asi jedného metra a inak vytáčala zákruty, počínali skvele. Bohužiaľ Gordona nebolo s kým porovnať, nakoľko nielenže bežal sám, ale už nedostal šancu konfrontácie v druhom kole. Pri počte tridsiatich vipetov-psov sa to skrátka nemalo stať. Ponuka organizátorov že ak chceme bežať druhé kolo tak nám ho zabezpečia špeciálne pre nás po závode vyznela dosť trápne. A tak sa z predbežného Beninovho 10 miesta a Gordonovho 14 miesta stalo konečné umiestnenie a síce s novými skúsenosťami, no veľmi sklamaní a rozčarovaní sme sa vrátili domov. Nuž aj takto sa dá nezvládnuť veľká Swiss Combitrophy 2010.
 
 22.08.2010
  

Medzinárodná výstava psov Duodanube Bratislava

Gordon - EX 1, CAC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 V areáli dostihovej dráhy v Bratislave sa konala dvojdňová MV Duodanube, ktorej sme sa zúčastnili len v nedeľu. Kruh určený chrtom bol umiestnený až za reštauráciu, čím možno chrty prišli o určitú časť obdivovateľov zo strany divákov, no na druhej strane vystavovatelia zrejme ocenili pokoj a dostatok priestoru pri čakaní na predvedenie. Celkovo bolo prihlásených 18 whippetov, ktoré posudzovala maďarská rozhodkyňa Vácsi-Balogh Zsuzsanna. Gordon bol vystavovaný v triede pracovnej, bol poslušný a veľmi pekne sa predviedol. Pani rozhodkyni sa páčil a dostal známku výborný 1 so zadaním CAC.

 

18.08.2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19.08.2010

  

08.08.2010

 
 

Grand Prix Bratislava, Coursing CACIL, CACT

 • Benjamín - 1. pl., CACIL, CACT
 •  
 • Gordon - 2. pl., R-CACIL, R-CACT
 • Slovak Beauty and Performance winner 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08.08.2010

 
 

Grand Prix Bratislava, international coursing

 • Benjamín - 1. pl., CACIL, CACT
 •  
 • Gordon - 2. pl., R-CACIL, R-CACT
 • Slovak Beauty and Performance winner

V nedeľu sa na dostihovej dráhe v Petržalke konal pre nás jeden z najdôležitejších závodov tejto sezóny – medzinárodný corusing Grand prix organizovaný klubom RHS, ktorý bol zároveň posledným coursingom v tejto sezóne na Slovensku. Získané body z tohto podujatia sú započítavané nielen v súťaži o získanie titulu coursingový víťaz Slovenska, ale zároveň boli po Klubovej výstave v Topoľčiankach druhou časťou súťaže Víťaz pre krásu a výkon, ktorej sa zúčastnil aj Gordon. Počasie súťažiacim prialo, štartoval mix celkovo 15 whippetov z Čiech, Maďarska, Rakúska, Nemecka, a Slovenska. Dráha bola postavená na rovnom teréne, s prírodnými prekážkami v podobe kríkov a pásom mokrého piesku. Aj napriek zdaniu, že na tejto dráhe nie je možné stratiť zajaca, mnoho psov zajaca stratilo. Pre nepárny počet psov v prvom behu bežal Gordon v trojke spolu s českým Alpine Diesel Sunny Funny a maďarským Tisza-parti Szélvész Cimbora. Benjamín bežal s maďarskou fenkou Tisza-parti Szélvész Csalfa. Obaja si počínali výborne, čo sa odzrkadlilo aj na ich hodnotení, nakoľko sa po prvom kole delili o prvé a druhé miesto s rovnakým počtom bodov. Druhé kolo trošku neobvykle otvorili psi s najvyšším počtom bodov a súťaž uzatvárali najnižšie hodnotení psi. Hoci bola druhá dráha dlhšia, s dlhými rovinkami na začiatku a konci dráhy, psi podávali celkovo lepší výkon ako v prvom behu. Gordon bežal s maďarským Vakvágta Dúnadán a Benjamín s maďarskou fenkou Tiszaparti Szévész Hetti. Znovu excelentný výkon a druhé najvyššie ohodnotenie Gordona v druhom kole. Celkovo sa Gordon umiestnil na fantastickom druhom mieste, so zadaním R-CACIL a R-CACT. Zároveň získal titul víťaza pre krásu a výkon za rok 2010. Benjamín si počínal taktiež výborne, počas behu chytil návnadu a predviedol parádny výkon, za ktorý dostal aj v druhom kole najvyšší počet bodov, stal sa víťazom Grand prix a získal svoj tretí titul CACIL v tejto sezóne!!!!  Zároveň získaním tretieho CACT-u splnil podmienky pre udelenie Slovenského šampióna práce!!!!! Musím však pochváliť kvalitných súperov, bola veľmi ťažkú konkurencia, a o to viac ma takýto krásny výsledok teší.

 25.07.2010

 

European Coursing Championship 2010 - Chardonnay

 • Gordon - 9. pl.
 • Benjamín - 41. pl.

Pozornosť celého coursingového sveta sa sústredila na dianie vo francúzskom Chardonnay, kde sa počas troch dní (23., 24., 25.7.2010) konalo najvýznamnejšie a najväčšie podujatie tejto sezóny - Majstrovstvá Európy v coursingu. Prihlásených bolo celkovo 654 chrtov (298 psov a 356 súk) zo 17 európskych krajín vrátane slovenskej výpravy, ktorá pozostávala z 2 barzojov (Asha Batyah Mraja – 6. miesto, Alyosha Sagán Mraja - zranený, ako mnoho ďalších súťažiacich), 1 talianskeho chrtíka (Adiah Mraja – 7. miesto), 1 sloughi (Ahaggar Ag Dalvit - 11. miesto) a 2 whippetov – nášho Benjamína a Gordona. Piatkový otvárací ceremoniál sme bohužiaľ nestihli, takže sme rovnými nohami skočili priamo do už prebiehajúcich majstrovstiev. Plemeno whippet bežalo v nedeľu na parkúre č. 1 v poradí suky a nasledovne psi, pričom sa na štart postavilo 52 súk a rovná 50-ka psov. Po kontrole tetovacieho čísla resp. čísla čipu bol pes pustený do padocku č. 1, z ktorého sa postupne presunul na dráhu. Parkúr č. 1 bol postavený v kopcovitom teréne, psi bežali hneď po štarte rovinku, následne sa zajac prudko zvrtol vpravo a psi zmizli pod kopcom z dohľadu majiteľa, ktorý, ak chcel aspoň čiastočne vidieť počínanie svojho zverenca v teréne, musel rýchlo bežať na kraj lúky a potom rýchlo späť, aby si vyzdvihol svojho psa zaujatého trhaním návnady. Na behy súťažiacich bolo potrebné ísť dívať sa z boku dráhy, kde bol výhľad na celú dráhu okrem úvodnej a záverečnej rovinky. Gordon sa vyrútil z horizontu, fantasticky vytáčal zákruty, jeho beh bol presný a rýchly. Jeho ruský partner  Attraction Vesely začal zaostávať, na čo ťahač návnady zareagoval veľmi neobvykle – spomalením zajaca, ktorého doslova ťahal druhému psovi akoby oproti Gordonovi. Toto neštandardné ťahanie návnady nielenže veľmi poškodilo Gordonovmu behu v druhej polovici dráhy, kedy nedostal šancu predvieť svoje kvality ale skoro spôsobilo nedobeh oboch psov v poslednej rovinke. Proti štýlu ťahania návnady bol šéfkou našej equipy podaný protest, bohužiaľ neúspešne. Gordon tak nastupoval do druhého kola s obrovskou stratou, predbežne na 33. mieste, ktoré si nezaslúžil a absolútne neodzrkadľovalo jeho kvality. Parkúr č. 2 bola technicky mimoriadne náročná dráha, bežalo sa dolu kopcom, čo bolo jedno zo špecifík týchto majstrovstiev, boli tam mnohé kľučky a bubny, čo spôsobovalo mnoho chýb a stratu návnady. Znovu kontrola tetovacieho čísla, resp. čísla čipu v padocku č. 2 a prechod na dráhu. Namiesto povelu štart uloženie ruky na plece – ďalšie špecifikum majstrovstiev a šprint Gordona dolu kopcom spolu so švédskym Grändens Lordom. Gordon nepremárnil šancu a túto problematickú a ťažkú dráhu zabehol excelentne, s popredným bodovým hodnotením. Gordon sa posunul o neuveriteľných 24!!! miest nahor na celkové 9. miesto! A síce nezískal medailové umiestnenie v prvej šestke, ale sa umiestnil v prvej desiatke, kam nesporne patrí. Benjamín bežal v prvom kole s talianskym Maestrale. Zabehol podľa môjho názoru priemerný beh a ani zďaleka neukázal, čo dokáže. Po prvom kole bol predbežne na 24. mieste. V druhom kole to Benino svojím výkonom ešte dorazil, k čomu prispela aj zrážka so svojím obrovitým švajčiarskym súperom Save our souls Silverhawk's, kedz bol Ben na pár sekúnd úplne dezorientovaný, skrátka nemal svoj deň a bohužiaľ práve na majstrovstách. Celkové umiestnenie – 41. miesto. Majstrom Európy v kategórii vipet – psi sa stal taliansky Donde Estas Corazon a novou Majsterkou Európy sa stala po excelentnom výkone v oboch kolách česká fenka Moyra Ayort Back, Hanke ešte raz blahoželáme. Sláva víťazom a česť porazeným! A ak budú zdravé labky, stretneme sa znovu o rok na Majstrovstvách Európy v roku 2011!

 

29.06.2010

 

Gordonov syn Chuligán Od Hněvína má stránku

 

Rodina Chuligána zriadila tomuto strakatému nezbedníkovi webovú stránku, kde môžme sledovať jeho vývoj. Verím, že sa bude Chuligánovi  stránka zapĺňať a malý Chuli bude robiť svojím majiteľom len radosť. Z mnohých zaujímavých fotografií  z  Chuligánovho albumu som vybrala dve, kde  je podobnosť otca a syna zrejmá: Chuligán rád dvíha jedno uško rovnako ako náš Gordon a polohy spania vrátane vyvaľovania sa na chrbte, ako píšu jeho majitelia, určite nie sú náhodné...

  Chuligán Od Hněvína

    
    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 20.06.2010

 

Nationales Coursing des FCW - Niederabsdorf, AT

 • Benjamín - 1. pl., CCLA
 • Gordon - 2. pl. 

Na druhý deň po oslave Benjamínových narodenín sa naši psi znovu postavili na štart, tentokrát na národnom coursingu v rakúskom Niederabsdorfe. Počas pretekov vládla príjemná rodinná atmosféra, a kým Benino a Gordon lovili zajaca, naše deti sa venovali jazdeniu a česaniu koní. Benino bežal v prvom kole sám, no aj napriek tejto nevýhode získal najvyšší počet bodov. Gordon bežal nádherný beh, no zrejme kôli pádu sa predbežne umiestnil na 3 - 4. priečke. V druhom kole dostali obaja naši psi rovnaký a zároveň najvyšší počet bodov. Benjamím zvíťazil a získal titul CCLA, Gordon sa umiestnil na druhom mieste. Takéto krásne umiestnenie nás naozaj veľmi teší.

 

19.06.2010

 

Náš Benjamín dnes oslavuje svoje 4. narodeniny!

 

Veľa zdravia, šikovné labky a časté poškrabkanie po Tvojom zlatom kožúšku Ti želá

                                                  Tvoja rodina

 

 12.06.2010

 

International Championship of Slasko - Poland

 • Benjamín - 1. pl., CACIL, CCWC 
 • Majster Sliezska v coursingu 2010
 •  
 • Gordon - 2. pl., R-CACIL 

V krásnom parku v poľskom meste Swierklaniec sa konali medzinárodné majstrovstvá Sliezska v coursingu. O pohár vojvodu Sliezskeho sa v mimoriadne horúcom počasí postavilo na štart 8 psov a 11 feniek plemena whippet. Dráha bola technicky veľmi náročná, pozostávala z mnohých kľučiek rôznych uhlov a prírodných prekážok. A zrejme kôli neznesiteľnému slnku v druhom kole skrátili trať, nakoľko mali mnohé psy kondičné problémy.  Gordon zabehol v prvom kole úžasný  beh, bežal presne a isto, a tak predbežne obsadil druhú priečku. Aj po zabehnutí druhého kola si Gordon udržal svoju pozíciu a obhájil si titul vicemajstra Sliezska z minulého roku. Benino letel ako guľový blesk, predviedol dynamický a vyzretý lov skúseného psa a s jasným náskokom bodov v oboch kolách získal titul Majstra Sliezska v coursingu za rok 2010 so zadaním CACIL-u. 

 30.05.2010

 

CACIL Coursing Gyúró - Hungary

 • Gordon - 1. pl., CACIL, CACL 
 • Benjamín - 4. pl.

Na technicky veľmi náročnej dráhe v maďarskom Gyúró sa túto nedeľu bežal ďalší medzinárodný coursing. Gordon sa v náročných kľučkách pohyboval ako ryba vo vode a po prvom kole sa umiestnil na 1. mieste. Druhé kolo bolo z technických príčin zrušené a tak Gordon získal ďalší CACIL, a týmto splnil vo veku necelých 3 rokov podmienky na udelenie titulu Champion International de Course!

 24.05.2010

 

Internationalen Coursing Des FCW - Hundsheim / Spitzerberg, AT

 • Benjamín - 2. pl., CACIL
 • Gordon - 5. pl.

V rakúskom Spitzerbergu sa na štart postavilo 12 psov  a 10 súk plemena whippet. Benjamín zabehol 2 nádherné kolá, jeho druhý beh bol ohodnotený najvyšším počtom bodov. Celkovo sa Benino umiestnil na 2. mieste a získal titul CACIL. Benino sa tak po zarátaní bodov z tohto coursingu dostal na 1. miesto v európskom rebríčku whippetov v coursingu!!!

 24.05.2010

 

Boli sme na návšteve...

Začiatkom mája, skôr, než sa šteniatka rozišli do svojich nových domovov, sme ich boli pozrieť. Šteniatka boli veľmi živé, neúnavne hrýzli šnúrky na topánkach... Benino sa zvítal s Doubravkou a hneď sa pratal na gauč, odkiaľ bezpečne pozoroval dobŕdzajúci drobizg.  Ocino Gordon  si zvedavo prezeral svojich potomkov, no ich dobiedzanie tiež dlho nevydržal a Benovi robil na gauči spoločnosť. Mamina bola veľmi starostlivá, šteniatka sa napili mliečka, najedli sa z misky, potom sa, pre nás úplne prekvapujúco, presunuli do pilín, kde vykonali potrebu a sami sa uložili do pelieška spať...  Dnes je už koniec mesiaca a šteniatka pomaly opúšťajú maminu a zvykajú si na svoju novú rodinu. Nová rodina plavej Chuanity žije v Ústí nad Labem, žíhaný psík Che Guevara bude žiť v Děčíne, strakatý psík Chuligán poputoval do Terezína a strakatá fenka Chrochruška odišla do Ostravy. Všetky šteniatka sa výborne zabývali a majú sa dobre. Prajeme im  šťastný život so všetkým, čo je pre šťastie psíka potrebné. 

     

 

 

 

 

 

 

Psík Chewbacoou a plavá fenka Chilli sú ešte nezadaní. Chewbacoou je mimoriadne zaujímavý, pretože má polovicu tela žíhanú po ocinovi a polovicu plavú po mamine. Na fotkách je iba Chewbacoo, pretože fotky Chilli nemám.

      

 

 

 

 

 

 

01.05.2010

 

Majstrovstvá Slovenska v coursingu 2010

Gordon - 1. pl., CACT
Majster Slovenska v coursingu 2010
 
 
Benjamín - 6. pl., R-CACT

Prvé z dvoch plánovaných podujatí v tejto sezóne - Majstrovstvá Slovenska v coursingu 2010 realizoval RHS po prvý raz v Žiline. Súťažiaci, rozdelení do dvoch skupín, bežali na dvoch dráhach. Na dlhšej dráhe "A" lovili veľké plemená chrtov, dráha "B" bola určená pre talianskych chrtíkov a vipetov. Obe dráhy sa vyznačovali ťažkým kopcovitým terénom a kládli vysoké nároky na kondíciu chrta. Na štart sa postavil mix 12 vipetov. Gordonovi sa v prvom behu zhruba po 100 m roztrhla návnada, takže majitelia si trošku zabehali, nakoľko sa pokračovalo z miesta pretrhnutia. Gordon zabehol prekrásny beh, mimoriadne efektívne poriešil honbu zajaca v rámci druhej tretiny dráhy. Jeho výkon bol ohodnotený najvyšším počtom bodov po prvom kole. Beninko si počínal rovnako dobre, jeho beh bol dynamický, živý a presný. Po prvom kole bol predbežne na treťom mieste. Počas druhého kola si Gordon podal znovu výborný výkon a obhájil titul Majster Slovenska v coursingu! Zároveň sa stal najlepším chrtom dňa, pretože získal najvyšší počet bodov zo všetkých chrtov.  Beninko v druhom kole nezabehol tak, ako sme u neho zvyknutí, a preto  jeho umiestnenie na šiestom mieste nebolo prekvapujúce. Aj napriek tomu bol druhým najlepším psom - vipetom. Pre víťazov čakali pri vyhlasovaní krásne vecné ceny, vrátane dečky pre víťaza, ktorá by sa mohla stať tradíciou... 

 25.04.2010 

 

National dog-show Cegléd - Hungary

Gordon - EX 1, CAC

Po sobotňajšom dostihu v Ivánke pri Nitre sme nedeľu strávili v maďarskom Cegléde, kde sa Gordon vystavoval v triede pracovnej. Posudzoval maďarský rozhodca p. Korózs András, ktorý nášmu žíhancovi udelil výborný 1 so zadaním CAC.

Photo: Pastelpearl

 Znovu sme dostali fotografie už 5-týždňových Gordonkových detičiek z CHS Od Hněvína:

     
     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 12.04.2010

Gordonove detičky rastú...

Dostali sme nové fotky Gordonkových a Doubravkiných 3-týždňových detičiek. Ešte niekoľko dní a budú z nich riadni nezbedníci...

     
      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.04.2010

 

 Národní výstava psů Ostrava 

 Gordon - EX 1, CAC 

Túto sobotu sa zišli milovníci rôznych plemien psov na Národnej výstave psov v  Ostrave. Za upršaného počasia sme vyrazili už skoro ráno, na mieste diania sme vybavili všetko potrebné a usadili sme sa pri kruhu č. 2. Po chvíli čakania sa nám nepozdávalo nulové množstvo čakajúcich vipetov pri kruhu, tak sme začali pátrať po príčine. Tou bola nielen zmena kruhu a rôzne presuny medzi chrtmi v rámci dvoch kruhov, ale aj zmena rozhodcu a vipety nakoniec posudzovala p. Marta Růžičková (CZ). V súvislosti s plemenom vipet bolo prihlásených celkovo 39 vipetov (16 psov a 23 feniek). Tentoraz sme vzali na výstavu aj Benina, ktorý  poctivo vyjedal naším susedom piškóty a chvíľku nevedel obsedieť. A hoci o tom netušil, Gordino sa  práve vďaka jeho prítomnosti krásne predviedol v triede pracovnej, poslušne stál aj chodil, čo mu p. rozhodkyňa zakomponovala aj do posudku. Získal ocenenie výborný 1 so zadaním CAC.  

 

 06.04.2010

 

Kukuk na svet!

Viac informácií: p. Beránková

Dnes sme dostali správu, že Gordonkove a Doubravkine šteniatka v CHS Od Hněvína začínajú otvárať očká a dosiahli slušný prírastok na váhe.  A kým si Gordon nechá od Beninka poumývať ušká a potom sladko odfukuje na posteli, Doubravka si zrejme pri malých lezúňoch veľa neoddýchne. Na obrázku je plavá sučka Chuanita, ktorá už môže obdivovať svet aj očkami.

 

 28.03.2010

 

Nitracanis - celoštátna výstava psov

Gordon - EX 1, CAC

Skoro po polročnej prestávke sme znovu zavítali do výstavného kruhu, konkrétne kruhu č. 9 na výstavisku Agrokomplex v Nitre, kde sa konala Národná výstava psov. Gordon spokojne podriemkával v domčeku a keď prišla jeho chvíľa, poslušne a pekne sa predviedol. Vystavil sa v triede pracovnej, poľskej p. rozhodkyni Malg. Wieremiejczyk-Wierchowskej sa páčil, dala nám krásny posudoka známku Excelent 1 so zadaním CAC.

 22.03.2010

 

Koľko máš detičiek, Gordon?

Presne v plánovaný termín, teda 22.03.2010 vykuklo v chovnej stanici Od Hněvína na svet 9 nových životov. Prvé správy boli sedem šteniatok, no potom sa narodila ešte jedna fenka a potom ešte jedna, plavá Chilli. Všetky Gordonkove detičky sa majú k svetu, sú približne rovnako veľké a maminu Doubravku, ktorá to všetko zvládla na výbornú, čakajú krušné týždne s malými lezúňmi. Šárka mi promptne zaslala fotografie šteniatok tesne po pôrode, takže môžme predstaviť novonarodeniatka, u ktorých sa predpokladá zdedenie vynikajúcich loveckých vlastností chrta po oboch rodičoch a korektný exteriér. O šteniatkach budeme priebežne informovať a všetky potrebné informácie získate u chovateľky p. Beránkovej. Nuž a toto sú oni - šteniatka vrhu "CH":

 

     
     
     

 21.03.2010

 

Športovo-spoločenský víkend

Celé sobotňajšie popoludnie sme strávili v Svätom Jure pri Bratislave, kde sa konalo stretnutie členov Klubu chovateľov chrtov. Po ukončení schôdze nasledovala večera a odovzdávanie cien víťazom jednotlivých kategógií za uplynulý rok. V spoločnosti chrtátov sme strávili aj  popoludnie posledného dňa v týždni, kedy nás slniečko prilákalo na dostihovú dráhu do Marcheggu. Okrem precvičenia labiek a oprášenia pamäte našich psov v rámci dvoch koliesok, sme boli zvedaví ako podrástli tri z Lutkiných šteniatok, ktoré sa na dráhový beh prišli zatiaľ len prizerať. Podrástli všetci traja, aj psík Iolo, s ktorého majiteľmi sme sa čerstvo zoznámili. Žíhanča Iolo má už aj svoju stránku, na ktorej zbytočne nerozpráva a radšej zdokumentuje svoje nezbedy fotkami. Nuž a my máme za sebou prvý jarný tréning a tešíme sa na ďalšie.

 16.03.2010

 

08.03.2010

 

Koľko ich bude?

Gordon Isis Wind  &  Doubravka od Hněvína

Že bude Gordon ocino, je už neodškriepiteľný fakt, nakoľko sa jeho nevesta Doubravka krásne zaoblila! Budúca mamina sa má dobre a záhadou zostáva už len počet malých nezbedníkov rastúcich zo dňa na deň. Predpokladaný deň príchodu šteniatok na svet je 22. marec a už sa na nich veľmi tešíme! Doubravka je tiež čerstvou držiteľkou titulu Šampión pre krásu a výkon KCHCHADP k čomu jej blahoželáme, nuž a 20. marca si na slávnostnom stretnutí Slovenského klubu chovateľov chrtov prevezme aj budúci ocino Gordon titul Coursinogový víťaz Slovenska za rok 2009.

 24. 01. 2010

  

International Snowcoursing in Neustift im Stubaital - Austria

Benjamín - 3. place, R-CACIL
Gordon - 8. place
 
Prvý coursing zo série Eurocup 2010 sa konal tento víkend v zasnežených rakúskych Alpách. Organizátorom tohto dvojdňového medzinárodného podujatia, ktorého účastníkmi boli chrti z 10 krajín Európy, bol rakúsky WRCT. Vipeti bežali v nedeľu, a hoci im celý deň nesvietilo teplučké slniečko ako ich chrtím príbuznám deň predtým, na počasie si nemohli sťažovať. Teplomer síce ukazoval 6,5 stupňa pod nulou, no úplné bezvetrie a občasné slniečko umožnilo bez rizika vzniku omrzlín pozrieť si behy ostatných psov a tak si vychutnať dianie plnými dúškami. Prvé kolo hodnotili traja rozhodcovia a bežalo sa na stredne náročnej dráhe č. 1, ktorá sa rozprestierala na veľmi miernom svahu. Na štart sa postavilo 38 vipetov (16 psov a 22 sučiek). Vďaka výborne upravenému povrchu a dobrej organizácii behy rýchlo odsýpali. Naši psi si počas tohto kola počínali výborne, obaja sa predbežne umiestnili v prvej šestke. Druhé kolo bolo hodnotené troma úplne inými rozhodcami a bežalo sa na dráhe č. 2 rozprestierajúcej sa čiastočne na rovinke a čiastočne na svahu. Táto dráha bola zaujímavá hustým cik-cakovitým vedením návnady v prvej časti a bola dostatočne priestranná. Bodovanie v druhom kole riadne zamiešalo karty a na rozuzlenie sme si museli počkať v štýlovej reštaurácii, kde bolo slávnostné odovzdávanie cien. Beninko sa umiestnil na fantastickom 3. mieste a okrem zaujímavej sklenenej gule získal svoj druhý R-CACIL. Gordon umiestnením sa na 8. mieste uzatváral prvú polovicu súťažiacich, ktorých bodové hodnotenie bolo mimoriadne tesné, s rozdielom žiadneho alebo len jedného bodu. Tento coursing bol výborne zorganizovaný a radi sa zúčastníme i nabudúce.

 18.01.2010

 

Gordon's and Doubravka's wedding

Doubravka Od Hněvína
Gordon Isis Wind

Dnes sa uskutočnilo plánované krytie nášho Gordonka s českou coursingovou fenkou Doubravkou od Hněvína. Dúfame, že spojenie bolo úspešné a za krátky čas začnú biť v mamininom brušku srdiečka malých šteniatok...  

 03.01.2010

 

Training in Žilina - coursing

Beninko a Gordonko si užívali sviatky plnými dúškami. Okrem plných brušiek psích maškŕt, ktoré boli súčasťou sviatočného hodovania, vyhrievali sa v teplých perinách, pričom si slastne užívali škrabkanie za uškom. A hoci sa sladké ničnerobenie chrta príjemne opisuje, jeho radosť z behu je neopísateľná. Presne takúto radosť sme dožičili Beninovi a Gordonovi počas tréningu v Žiline. Studené počasie, sneženie a biela krajina vytvorili tú pravú atmosféru zimného tréningu. Bežalo sa na dvoch tratiach, pričom neudupaná snehová perina donútila skrátiť ich dĺžky približne na 350 m. Kladky neboli riešené zložito, išlo skôr o precvičenie si behu v zasneženom teréne. Počas tréningu vládla veselá a uvoľnená atmosféra, bol to taký oddychový deň. Rada by som ešte poďakovala Milke Petrovskej za štedré pohostenie a starostlivosť. Radi si prídeme zatrénovať aj nabudúce.

Foto: zo stránky RHS